Dotychczasowy szef Interpolu zrezygnował ze stanowiska

Świat
Dotychczasowy szef Interpolu zrezygnował ze stanowiska
PAP/EPA/YM YIK

Interpol poinformował w niedzielę, że uważany dotąd za zaginionego podczas podróży do Chin Meng Hongwei podał się do dymisji ze skutkiem natychmiastowym ze stanowiska szefa tej międzynarodowej organizacji policyjnej. Powodu dymisji nie podano.

- Dziś, w niedzielę 7 października, Sekretariat Generalny Interpolu w Lyonie, we Francji, otrzymał rezygnację pana Menga Hongweia ze stanowiska prezydenta Interpolu ze skutkiem natychmiastowym - głosi komunikat w tej sprawie.

 

Obowiązki Menga przejmie tymczasowo pochodzący z Korei Południowej Dzong Jang. Następca na tym stanowisku zostanie wybrany podczas spotkania Interpolu w dniach 18-21 listopada w Dubaju - poinformowano.

 

Wcześniej w niedzielę władze Chin podały, że Meng "znajduje się pod nadzorem i jest objęty dochodzeniem" Centralnej Komisji Inspekcji Dyscypliny w Komunistycznej Partii Chin (KPCh). Meng jest wiceministrem bezpieczeństwa publicznego.

 

Jest podejrzany o złamanie prawa i obecnie znajduje się pod nadzorem

 

Meng, który w chińskim rządzie sprawuje funkcję wiceministra bezpieczeństwa publicznego, "jest podejrzany o złamanie prawa i obecnie znajduje się pod nadzorem i jest objęty dochodzeniem" Komisji - poinformowała na stronie internetowej ta partyjna organizacja, zajmująca się śledzeniem i zwalczaniem korupcji i politycznej nielojalności. Nie wyjaśniono, o co dokładnie podejrzany jest Meng.

 

W sobotę Interpol poinformował, że zwrócił się do Pekinu z formalną prośbą o udzielenie informacji w związku z zaginięciem Menga podczas pobytu w Państwie Środka i "czeka na oficjalną odpowiedź".

 

Za bieżące funkcjonowanie organizacji odpowiada jej sekretarz generalny, a nie prezydent.

 

Żona Menga Grace zgłosiła zaginięcie męża w piątek, twierdząc, że nie ma z nim kontaktu, odkąd pod koniec września udał się do Chin. Francuska policja wszczęła w tej sprawie własne dochodzenie.

 

Meng jest także wiceministrem bezpieczeństwa publicznego ChRL

 

Meng od 2004 roku jest wiceministrem bezpieczeństwa publicznego ChRL, a podczas sprawowania tego stanowiska pozostawał w kontakcie z byłymi ważnymi funkcjonariuszami rządzącej Komunistycznej Partii Chin, z których część została oskarżona o korupcję w związku z antykorupcyjną kampanią prezydenta Xi Jinpinga.

 

Prezesem Interpolu został w 2016 roku, zastępując Francuzkę Mireille Ballestrazzi. Jego wybór zaniepokoił obrońców praw człowieka, którzy obawiali się, że będzie wykorzystywał międzynarodową organizację policyjną do ścigania zbiegłych z Chin dysydentów. Przed dymisją jego kadencja upływała w 2020 roku.

 

msl/  PAP

msl/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze