13 nowych zachorowań na ebolę w DRK w ciągu jednego dnia

Świat
13 nowych zachorowań na ebolę w DRK w ciągu jednego dnia
Reuters

13 nowych przypadków zachorowań na ebolę wykryto w środę w północno-wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga - poinformowało tamtejsze ministerstwo zdrowia.

Rzeczniczka resortu zdrowia Jessica Ilunga podkreśliła, że od początku wybuchu obecnej epidemii, czyli od początku sierpnia, nie odnotowano tylu zachorowań jednego dnia. - To coś przerażającego - powiedziała.

 

"Epidemia może trwać co najmniej pół roku"

 

Obecna epidemia eboli panuje w DRK od 1 sierpnia i jest już 10. w tym kraju od 1976 roku, gdy odkryto wirusa tej choroby. W ciągu niespełna czterech miesięcy na gorączkę krwiotoczną zmarło ponad 200 osób, a Światowa Organizacja Zdrowia niedawno ostrzegała, że epidemia może trwać jeszcze co najmniej pół roku.

 

Ebola szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zakażonych ludzi i zwierząt. Wirus nie roznosi się drogą kropelkową. Jest w stanie przetrwać w organizmie nosiciela do roku i może zostać przeniesiony drogą płciową.

 

Od połowy sierpnia w DRK jest stosowana eksperymentalna terapia mAb114 przeciw chorobie wywołanej wirusem ebola. Kuracja została opracowana w Stanach Zjednoczonych; w tym celu wykorzystano przeciwciała uzyskane od osoby, która przeżyła epidemię z 1995 roku w mieście Kikwit na zachodzie kraju. Podczas testów na małpach terapia dała 100-procentową skuteczność.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie