USA wprowadziła sankcje za wspieranie irańskich i syryjskich reżimów

Świat
USA wprowadziła sankcje za wspieranie irańskich i syryjskich reżimów
pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

Resort finansów USA poinformował o nałożeniu sankcji na sześć osób fizycznych i trzy osoby prawne za ich powiązania z irańsko-rosyjską siecią, za pośrednictwem której według USA dostarczano ropę syryjskiemu rządowi i wspierano ugrupowania Hamas i Hezbollah.

- Podejmujemy dziś działania przeciwko złożonemu systemowi wykorzystywanemu przez Iran i Rosję do wzmacniania reżimu (syryjskiego prezydenta Baszara el-) Asada i generowania środków dla szkodliwego działania Iranu - oświadczył minister finansów USA Steven Mnuchin.

 

Na liście osób objętych sankcjami znaleźli się dwaj Irańczycy, Rosjanin, Syryjczyk, Irakijczyk i Libańczyk. Sankcje nałożono na dwie osoby prawne zarejestrowane w Rosji i jedną w Iranie.

 

By zataić przeprowadzanie dostaw i dokonywanie opłat za surowiec, stosowanych jest wiele mechanizmów - wskazano w oświadczeniu resortu.

 

Poprzez międzynarodową sieć, jak napisano na stronie ministerstwa, "irański reżim, współpracując z rosyjskimi firmami, dostarcza milionów baryłek ropy syryjskiemu rządowi".

 

- Reżim Asada, z kolei, umożliwia przepływ milionów dolarów amerykańskich do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (doborowa irańska formacja wojskowa - red.) i Al-Kuds (specjalna irańska jednostka Gwardii Rewolucyjnej - red., by następnie były one przekazane Hamasowi i Hezbollahowi - dodano.

 

Sankcje polegają na zamrożeniu aktywów w Stanach Zjednoczonych. Ponadto firmom amerykańskim nie wolno robić interesów z podmiotami objętymi restrykcjami.

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie