Szóste kadencje Adamowicza i Struzika. Zaprzysiężenie prezydentów, burmistrzów, wójtów i radnych

Polska
Szóste kadencje Adamowicza i Struzika. Zaprzysiężenie prezydentów, burmistrzów, wójtów i radnych
PAP/Adam Warżawa

Nowi prezydenci, burmistrzowie, wójtowie oraz radni zostaną zaprzysiężeni między 19 a 23 listopada. Adam Struzik (PSL) został w poniedziałek po raz szósty marszałkiem województwa mazowieckiego, natomiast Jacek Sutryk zastąpił dotychczasowego prezydenta Wrocławia, który pełnił tę funkcję przez 16 lat. Również po raz szósty, na pierwszej sesji Rady Miasta Gdańska, prezydentem został Paweł Adamowicz.

Pierwsza uroczysta sesja rady miała miejsce w Ratuszu Głównego Miasta - siedzibie dawnych władz miejskich, dziś sprawującej funkcję Muzeum Gdańska. W trakcie posiedzenia ślubowanie złożyli nowo wybrani radni, dokonano wyborów władz rady - przewodniczącego i trzech zastępców oraz zaprzysiężono prezydenta Pawła Adamowicza, który będzie sprawował tą funkcję po raz szósty z rzędu.

 

Po zaprzysiężeniu Adamowicz podziękował gdańszczanom za liczny udział w tegorocznych wyborach samorządowych. Przypomniał, że w pierwszej turze w mieście do urn poszło ponad 60 proc., a w drugiej - ponad 57 proc. mieszkańców, a frekwencja było wyższa niż w wielu poprzednich wyborach. - Mamy do czynienia z jakimś przebudzeniem obywatelskim, nie tylko w Gdańsku, ale i w Polsce - powiedział.

 

- To przebudzenie nastąpiło w Rzeczypospolitej samorządowej. Polki i Polacy poczuli, że samorząd terytorialny to nie tylko najbardziej udana reforma rządu Tadeusza Mazowieckiego czy najbardziej udana zmiana III Rzeczypospolitej, ale że demokracja lokalna, samorząd terytorialny jest bardzo bliski codzienności, bardzo bliski codziennemu życiu każdej Polki i każdego Polaka - mówił Adamowicz.

 

Dodał, że przejrzał programy wszystkich partii i organizacji, które startowały w tegorocznych wyborach samorządowych w Gdańsku. -Zauważam bardzo wiele wspólnych punktów - zaznaczył. Dodał, że "bardzo by chciał wiele tych wspólnych punktów wspólnie realizować".

 

- Przedszkola i żłobki, drogi, mosty i tunele są bezpartyjne, nie mają tabliczki partyjnej, nie mają logo partyjnego, służą one wszystkim, dlatego mam nadzieję, że te pięć lat, które są przed nami (…), to będzie też czas wykuwania nowej kultury politycznej, kultury otwartej na to, że jak możemy razem zagłosować za dobrym pomysłem, to po prostu zagłosujemy - powiedział Adamowicz.

 

Przewodniczącą rady została Agnieszka Owczarczak reprezentująca radnych Koalicji Obywatelskiej. Na wiceprzewodniczących wybrano: Mateusza Skarbka (reprezentuje Koalicję Obywatelską), Piotra Gierszewskiego (PiS) i Beatę Dunajewską (Wszystko dla Gdańska).

 

W liczącej 34 radnych Radzie Miasta Gdańska zasiada 16 przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej, 12 reprezentantów PiS oraz 6 radnych wystawionych przez komitet Wszystko dla Gdańska, reprezentujący obecnego prezydenta tego miasta Pawła Adamowicza.

 

Adam Struzik po raz szósty marszałkiem województwa mazowieckiego

 

Za kandydaturą Struzika głosowało 26 radnych, przeciw - 24. W imieniu KO i PSL kandydaturę Struzika zgłosił Krzysztof Strzałkowski (KO).

Struzik po raz pierwszy został powołany na marszałka w grudniu 2001 r., już w czasie kadencji sejmiku. Następnie był wybierany po wyborach w 2002 r., 2006 r., 2010 r. i 2014 r.

 

Struzik przed głosowaniem podkreślił, że Mazowsze jest jednym z najszybciej rozwijających się regionów w Europie. - Przez ostatnie lata dążyliśmy do wzmacniania Mazowsza, aby było regionem dużych możliwości i godnego życia (...) Ufam, że mimo różnic będziemy w sprawach najważniejszych dla Mazowsza współpracować ponad podziałami - stwierdził.

 

W wyborach do sejmiku woj. mazowieckiego 24 mandaty zdobyło PiS, Koalicja Obywatelska - 18, PSL - 8, a Bezpartyjni Samorządowcy - 1.

 

Prezydent Bydgoszczy z 54,54 proc. poparciem

 

- Trzeci raz mam okazję składać ślubowanie. Przy każdym tego typu wystąpieniu są emocje, jest spoglądnie w przeszłość i spoglądanie w przyszłość. Zdaje sobie sprawę, że właśnie w tym roku nasi mieszkańcy w dużej części, w ponad 50 proc., wzięli pod uwagę to, co udało się w ciągu ostatnich ośmiu lat wykonać, ale jednocześnie zapowiedź tego, co będzie się działo w najbliższych latach. Wszystkim, którzy mi zaufali jeszcze raz serdecznie dziękuję. Jeśli chodzi o tych, którzy nie zdążyli mi zaufać, to będę oczywiście nad tym pracować, myślę z państwem radnymi, bo tylko zgodna współpraca pozwoli osiągnąć nam cele, które chcemy realizować - powiedział Bruski.

 

Prezydent miasta podkreślił, że jak dotychczas swoją działalność będzie opierał na czterech filarach: obywatelskości, Unii Europejskiej, silnej gospodarce i silnej metropolii.

 

Insygnia prezydenta Bruskiemu wręczył honorowy obywatel Bydgoszczy, aktor Leon Pietraszak.

 

Bruski urodził się w 1962 r. w Bydgoszczy. Jest absolwentem nawigacji w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni oraz studiów licencjackich z zakresu finansów i bankowości na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Ukończył również studia podyplomowe rachunkowości i finansów na poznańskiej Akademii Ekonomicznej oraz prawa podatkowego na toruńskim Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.

 

Na początku kariery zawodowej przez sześć lata pracował jako nawigator na statkach Polskich Linii Oceanicznych. Później wrócił do Bydgoszczy, gdzie pracował w urzędzie kontroli skarbowej i przez niespełna rok prowadził własną kancelarię doradztwa podatkowego.

 

W latach 2006-2007 był zastępcą prezydenta Bydgoszczy odpowiedzialnym za strategię i rozwój miasta, pozyskiwanie środków europejskich, obsługę inwestorów oraz edukację i sport. Przez kolejne trzy lata był wojewodą kujawsko-pomorskim. W roku 2010 i 2014 został wybrany na prezydenta miasta w drugiej turze. W tym roku zwyciężył w pierwszej turze; zdobył poparcie 76 435 wyborców, tj. 54,54 proc. głosów.

 

Jacek Sutryk zaprzysiężony na prezydenta stolicy Dolnego Śląska

 

Sutryk zastąpił w fotelu włodarza Wrocławia Rafała Dutkiewicza, który rządził miastem przez 16 lat. Podczas pierwszej, uroczystej sesji Rady Miejskiej Wrocławia odebrał zaświadczenie o wyborze na prezydenta Wrocławia oraz złożył ślubowanie. Ustępujący prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, wręczył swojemu następy insygnia władzy w mieście. Przekazując mu klucz powiedział, że nie jest to klucz do bram miasta, ale "do serc wrocławian".

 

Sutryk startował w wyborach na prezydenta Wrocławia jako kandydat Koalicji Obywatelskiej. Miał też poparcie ustępującego prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Sutryk wygrał w pierwszej turze zdobywając 50,2 proc. głosów. Wcześniej był przez siedem lat dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego.

 

Kozłowski z PiS wybrany na marszałka województwa małopolskiego

 

Witold Kozłowski z PiS został wybrany w poniedziałek przez sejmik na marszałka województwa małopolskiego. "Deklaruję, że będziemy ciężko pracować” - powiedział nowy marszałek tuż po wyborze.

 

Wybór Kozłowskiego, który do tej pory pełnił funkcję prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, był zgodny z piątkową rekomendacją Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości. Za jego kandydaturą zagłosowało 27 radnych, dziewięciu było przeciwnych, a trzech wstrzymało się.

 

Jak podkreślił Kozłowski po wyborze, na stanowisku marszałka regionu będzie mu towarzyszyć "przede wszystkim głębokie poczucie odpowiedzialności".

 

- Dziękuję za poparcie, postaram się nie zawieść. Zadania przed nami są bardzo duże, ale mam nadzieję że zarząd przeze mnie rekomendowany poradzi sobie z tymi wyzwaniami - zaznaczył.

 

Wcześniej na przewodniczącego sejmiku województwa małopolskiego został wybrany były rzecznik rządu w gabinecie premier Beaty Szydło, Rafał Bochenek. Wiceprzewodniczącymi sejmiku zostali: Iwona Gibas (PiS) i Kazimierz Barczyk (Koalicja Obywatelska).

 

 

Piotr Całbecki (PO) marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Całbecki funkcję sprawuje od 2006 roku. W tajnym głosowaniu poparło go 18 z 29 głosujących radnych.

 

Kontrkandydat Całbeckiego - Konstanty Dombrowicz z klubu PiS uzyskał poparcie 11 radnych. Radny KO z Bydgoszczy Roman Jasiakiewicz nie wziął udziału w głosowaniu.

 

W sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego zasiada 30 radnych - 14 z Koalicji Obywatelskiej, 11 z PiS, 4 z PSL i 1 z SLD. Koalicję tworzą KO z PSL i radnym SLD.

 

Całbecki ma 51 lat. Marszałkiem jest nieprzerwanie od 2006 roku. Pochodzi z Torunia. Ukończył studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMK.

 

Wcześniej przewodniczącym sejmiku wybrano Ryszarda Bobera z PSL.

 

Władysław Ortyl ponownie marszałkiem woj. podkarpackiego

 

Funkcję tę pełni od 2013 roku. Ortyl ma 64 lata. Po ukończeniu Politechniki Rzeszowskiej pracował w WSK Mielec. Działał w NSZZ "Solidarność". Był senatorem od 2005 do 2013 roku. W latach 2005-07 był wiceministrem rozwoju regionalnego.

 

Marszałkiem woj. podkarpackiego po raz pierwszy został wybrany w 2013 roku. W trakcie kadencji odwołano wtedy ówczesnego marszałka województwa Mirosława Karapytę z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ponownie na to stanowisko Ortyl został wybrany w 2014 r.

 

W poniedziałek za Ortylem głosowało 25 radnych, jeden był przeciw, a cztery osoby wstrzymały się od głosowania.

 

Podczas pierwszej sesji sejmiku jego przewodniczącym został Jerzy Borcz. W latach 1997-2001 był senatorem z listy Akcji Wyborczej Solidarność. Jest dyrektorem rzeszowskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Kandydaturę Borcza poparło 24 radnych, czterech było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosowania.

 

W 33-osobowym sejmiku woj. podkarpackiego PiS ma 25 mandatów, Koalicja Obywatelska - 5, a PSL - 3

 

 

msl/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie