CBOS: PiS dystansuje PO. Pięć ugrupowań w Sejmie, Nowoczesna poza parlamentem

Polska
CBOS: PiS dystansuje PO. Pięć ugrupowań w Sejmie, Nowoczesna poza parlamentem
Polsat News

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w listopadzie PiS (wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem) uzyskałoby 42 proc. poparcia osób deklarujących udział w głosowaniu; na PO zagłosowałoby 21 proc., na PSL - 7 proc., na ruch Kukiz'15 - 6 proc., a na SLD - 5 proc. - wynika z sondażu CBOS.

Pozostałe ujęte w sondażu partie nie przekroczyłyby progu wyborczego - partia Wolność Janusza Korwin-Mikkego otrzymałaby 3 proc., a Nowoczesna i Partia Razem - po 2 proc. głosów. Niezdecydowanych, któremu ugrupowaniu udzieliliby poparcie, było 10 proc. respondentów deklarujących udział w wyborach.

 

Poparcie dla PiS wzrosło o 2 punkty proc. w stosunku do sondażu z pierwszej połowy października. Notowania PO polepszyły się w porównaniu do poprzedniego miesiąca również o 2 pkt proc. Poparcie dla Kukiz'15 spadło o 2 pkt proc., a dla PSL wzrosło o 2 pkt proc. Poparcie dla SLD wzrosło o 1 pkt proc., tak samo jak poparcie dla partii Wolność Janusza Korwina-Mikkego. Natomiast poparcia dla Nowoczesnej spadło o 1 pkt proc., a dla Partii Razem nie zmieniło się.

 

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w pierwszej połowie listopada wzięłoby w nich udział 75 proc. ankietowanych, do urn nie poszłoby 16 proc., a niezdecydowanych było 9 proc. respondentów.

 

Duża mobilizacja polityczna

 

CBOS w komentarzu do badania ocenił, że wśród Polaków utrzymuje się duża mobilizacja polityczna, a deklaracje udziału w hipotetycznych wyborach są nadal najwyższe od czasu wyborów parlamentarnych w 2015 r.

 

"Wybory samorządowe są w najmniejszym stopniu upolitycznione, jednak kampania wyborcza w pewnym wymiarze ożywiła tradycyjny dwubiegunowy podział naszej sceny politycznej. Po wyborach zyskały dwa najbardziej liczące się ugrupowania, choć są to zmiany niewielkie. Trzeba zaznaczyć, że w naszym badaniu PO i Nowoczesna występują jako samodzielne ugrupowania, a nie jako części formacji Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska, o której przyszłości politycznej w wyborach parlamentarnych oficjalnie na razie niewiele wiadomo. Nowoczesna jako samodzielny byt polityczny ma obecnie bardzo małe poparcie " - czytamy w komentarzu.

 

"Wybory władz lokalnych, w których dobry wynik tradycyjnie osiągnął PSL, pozytywnie wpłynęły na notowania tej partii w hipotetycznych wyborach parlamentarnych. Wybory samorządowe nie zaszkodziły również SLD, który w tym miesiącu przekroczył próg wyborczy. Natomiast ruch Kukiz’15 w listopadzie stracił nieco zwolenników (być może za sprawą emocjonalnych tweedów przewodniczącego oraz ujawnionego konfliktu personalnego z jednym z bardziej znanych polityków tego ugrupowania" - dodał CBOS.

 

Sondaż został przeprowadzony w dniach 8-15 listopada na liczącej 1051 osób grupie dorosłych mieszkańców Polski.

 

WIDEO: Ważne spotkanie na Nowogrodzkiej. PiS wybiera władzę w regionach.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie