Podwyżki w Służbie Więziennej od nowego roku. Jest porozumienie z resortem sprawiedliwości

Polska
Podwyżki w Służbie Więziennej od nowego roku. Jest porozumienie z resortem sprawiedliwości
Polsat News

Średnio 655 zł brutto podwyżki od stycznia 2019 r. dla funkcjonariuszy i 300 zł dla pracowników Służby Więziennej przewiduje porozumienie podpisane w poniedziałek przez Ministerstwo Sprawiedliwości i NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa.

O zawarciu porozumienia poinformował w poniedziałek wieczorem na stronie związku przewodniczący Zarządu Głównego NSZZFiPW Czesław Tuła. Porozumienie zostało podpisane przez wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego i przewodniczącego Tułę. Jak wskazał w komunikacie szef związku, "podpisanie porozumienia kończy akcję protestacyjną prowadzoną przez Związek Zawodowy".

 

Podobnie o wypracowanym kompromisie wypowiedział się wiceminister Jaki. - Porozumienie kończy strajk Służby Więziennej i jest - zaraz po pierwszej od 1989 r. ustawie modernizacyjnej SW - największym zastrzykiem środków dla tej formacji od dekad - zaznaczył Jaki.

 

Odpłatność 100 proc. stawki godzinowej wynagrodzenia

 

Oprócz przyszłorocznej podwyżki uposażeń i wynagrodzeń porozumienie zakłada również, że od 1 stycznia 2020 r. funkcjonariusze SW otrzymają podwyżkę uposażenia miesięcznego w wysokości nie mniejszej niż 500 zł brutto liczone wraz z nagrodą roczną. Natomiast pracownicy Służby Więziennej dostaną podwyżkę wynagrodzenia nie mniejszą niż 400 zł brutto.

 

Zawarty kompromis przewiduje też, że minister sprawiedliwości opracuje projekt nowelizacji ustawy przewidujący usunięcie warunku ukończenia 55. roku życia uprawniającego do nabycia emerytury policyjnej. Zmiany te miałyby wejść w życie do 1 lipca 2019 r.

 

Porozumienie zakłada również, że minister opracuje zmiany w prawie przewidujące wprowadzenie do 1 lipca 2019 r. odpłatności w wysokości 100 proc. stawki godzinowej wynagrodzenia za czas służby funkcjonariusza przekraczający ustawowe normy przy sześciomiesięcznym okresie rozliczeniowym w 2109 r. i czteromiesięcznym okresie rozliczeniowym w kolejnych latach.

 

"Reguluje duże spektrum problemów"

 

Minister ma przygotować także projekt noweli wprowadzający nie później niż od 2020 r. zasady zaliczania do okresu zaliczanego do dodatku za wysługę lat, okresu służby i pracy na zasadach obowiązujących w służbach mundurowych podległych MSWiA.

 

Wiceminister Jaki, wyraził zadowolenie z podpisanego porozumienia. - Służba Więzienna jest ważnym elementem systemu bezpieczeństwa państwa. Dlatego cieszy mnie kolejny krok do unowocześnienia tej formacji - podkreślił Jaki.

 

Z kolei szef NSZZFiPW wyraził nadzieję, że porozumienie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom funkcjonariuszy i pracowników. - Z dużą satysfakcją podkreślam, że (porozumienie - red.) reguluje znacznie szersze spektrum problemów niż porozumienie innych służb mundurowych z ministrem MSWiA - podkreślił Tuła.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie