CBA w siedzibie kierownictwa Służby Więziennej i dwóch zakładach karnych

Polska
CBA w siedzibie kierownictwa Służby Więziennej i dwóch zakładach karnych
Polsat News

Agenci CBA zabezpieczyli dokumentację m.in. w zakładach karnych w Krzywańcu, Czarnem oraz Centralnym Zarządzie Służby Więziennictwa w Warszawie - poinformował Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA. Jak dodał, chodzi o umowy na dofinansowanie inwestycji z 2014 r. Sprawa dotyczy m.in. nieprawidłowości przy inwestycjach w programie "Praca dla Więźniów".

- Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Gdańsku pod nadzorem tamtejszej Prokuratury Regionalnej prowadzi śledztwo w sprawie inwestycji i rozliczeń wielomilionowego dofinansowania przyznanego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013 - poinformował. Dodał, że chodzi o umowy podpisywane w połowie 2014 r. Poszkodowana ma być Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

 

W ramach tego śledztwa funkcjonariusze CBA z delegatur w Szczecinie, Białymstoku, Lublinie, Warszawie, Łodzi, Wrocławia, Poznania, Katowic i Gdańska zabezpieczają dokumenty w ponad 50 miejscach, m.in. w firmach, które uzyskały dofinasowanie oraz np. w Zakładzie Karnym w Krzywańcu, Zakładzie Karnym w Czarnem oraz Centralnym Zarządzie Służby Więziennictwa w Warszawie.

 

Mieli zawyżać kosztorysy. Dostali 50 mln zł dofinansowania

 

RMF FM, powołując się na swoje nieoficjalne ustalenia informuje, że "inwestorzy mieli zawyżać kosztorysy na zakup maszyn i prace budowlane - i na tej podstawie dostali dofinansowanie". Według stacji, chodzi o prawie 50 milionów złotych - tyle wyniosło dofinansowanie dla dwóch znanych w kraju firm meblarskich.

 

Śledztwo w tej sprawie trwa od lipca zeszłego roku, a sprawa jest wielowątkowa. - Główne jej wątki dotyczą nieprawidłowości przy realizacji umów o dofinansowanie - powiedział stacji Marcin Załęski z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Dopytywany, czy można mówić tu o wyłudzeniu unijnych środków, odparł: "Na dzień dzisiejszy bierzemy pod uwagę taką kwalifikację".

 

Program "Praca dla więźniów"

 

Program "Praca dla więźniów" ogłoszono w kwietniu 2016 r. Jednym z jego założeń jest plan budowy w latach 2016-2023 40 hal produkcyjnych przy zakładach karnych i aresztach śledczych, w których osadzeni będą mogli pracować.

 

W 2016 r. otwarto hale produkcyjne w zakładach karnych w Krzywańcu (znalazło tam pracę 150 osadzonych, w tym 50 kobiet); w Potulicach (gdzie pracuje 84 osadzonych) oraz w oddziale zewnętrznym Aresztu Śledczego w Poznaniu (praca dla 25 osób). W 2017 r. do użytku mają zostać oddane dwie kolejne hale: w Dobrowie, oddziale zewnętrznym Aresztu Śledczego w Koszalinie oraz w Zakładzie Karnym w Sierakowie Śląskim. Rozpoczęto także budowę kolejnych 12 hal; ich otwarcie jest przewidziane na rok 2018.

 

Drugi filar programu polega na rozszerzeniu możliwości nieodpłatnej pracy więźniów na rzecz samorządów. Trzecim filarem jest wprowadzenie większych ulg dla przedsiębiorców, którzy zatrudniają więźniów.

 

Według danych na koniec marca, zatrudnionych jest ogółem 31,5 tys. osadzonych.

 

Kontrola przebudowy strzelnicy

 

Centralne Biuro Antykorupcyjne również w czwartek rozpoczęło kontrolę w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie - dowiedziała się PAP. Funkcjonariusze CBA sprawdzają w szkole przebudowę strzelnicy o wartości ponad 4,2 mln zł. Prowadzona przez delegaturę CBA w Białymstoku kontrola dotyczy lat 2016-17.

 

- Biuro bada przebudowę krytej strzelnicy zlokalizowanej na terenie Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Była ona zlecona w formule "zaprojektuj i wybuduj". Kontrolowany jest też nadzór autorski nad jego realizacją projektu - powiedział Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA.

 

Kaczorek zaznaczył, że trzymiesięczny termin - do 31 sierpnia - zgodnie z ustawą może zostać przedłużony w zależności od ustaleń i potrzeb kontroli.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie