"Pan Tadeusz", czyli "Messer Taddeo". Włoskie wydanie poematu zaprezentowano w Rzymie

Kultura
"Pan Tadeusz", czyli "Messer Taddeo". Włoskie wydanie poematu zaprezentowano w Rzymie
marsilioeditori.it

Przekład "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza na język włoski, który ukazał się na początku listopada, został zaprezentowany w poniedziałek w Rzymie. Autorem tłumaczenia jest polonista, wykładowca i popularyzator literatury polskiej Silvano De Fanti.

"Pan Tadeusz", czyli "Messer Taddeo" ukazał się nakładem wydawnictwa Marsilio z Wenecji. To pierwsze we Włoszech pełne poetyckie tłumaczenie dzieła.

 

Oficjalna prezentacja tomu odbyła się w Instytucie Polskim w Wiecznym Mieście w ramach trwającej od 10 listopada 16. edycji festiwalu kultury polskiej, Corso Polonia.

 

W premierze włoskiej edycji poematu Mickiewicza uczestniczyli tłumacz Silvano De Fanti, pisarka i publicystka Chiara Valerio i italianista, były dyrektor Instytutu Polskiego Jarosław Mikołajewski. Fragmenty odczytał znany aktor David Riondino.

 

Mickiewicz, jak Dante

 

Silvano De Fanti opatrzył swój przekład obszernym wstępem prezentującym historię Polski i jej związki z Litwą oraz biografię Mickiewicza, w tym pobyt we Włoszech, gdzie uważany był za geniusza i porównany został do Homera, Dantego i Szekspira.

 

Zwrócił uwagę na dwa wymiary "Pana Tadeusza" jako epopei narodowej i opowieści o wymiarze egzystencjalnym. Podkreślił, że poemat został przetłumaczony na prawie wszystkie europejskie języki i na większość języków Dalekiego Wschodu, podobnie - jak dodał - jak "Boska komedia" Dantego.

 

Tłumaczenie zostało nazwane podczas spotkania w Instytucie Polskim "genialnym".

 

De Fanti powiedział, że pracował nad przekładem poematu od lat 80. - Tłumaczyłem fragmenty, potem odkładałem i znów wracałem do pracy nad przekładem - wyjaśnił. Premierze towarzyszyła projekcja ekranizacji arcydzieła w reżyserii Andrzeja Wajdy z 1999 roku.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie