Odwołany przez Glińskiego dyrektor Instytutu Mickiewicza wygrał w sądzie

Polska
Odwołany przez Glińskiego dyrektor Instytutu Mickiewicza wygrał w sądzie
iam.pl

Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście wydał wyrok ws. odwołania Pawła Potoroczyna z funkcji szefa Instytutu Adama Mickiewicza. Według sądu akt odwołania "jest wadliwy" a zwolnienie nastąpiło "w sposób niezgodny z przepisami prawa pracy". Instytut odwołał się od wyroku.

Potoroczyn z funkcji dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza został zwolniony we wrześniu 2016 r. Resort kultury swoją decyzję motywował "utratą zaufania kierownictwa ministerstwa do dyrektora IAM". Odwołanie Potoroczyna ministerstwo tłumaczyło też "trudnościami we współpracy pomiędzy MKiDN i innymi agendami rządowymi i pozarządowymi a dotychczasowym dyrektorem IAM, w obliczu nowych wyzwań i konieczności modyfikacji polityki promocji polskiej kultury za granicą".

 

"Nie wskazano jakiejkolwiek przyczyny odwołania"

 

Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście w uzasadnieniu napisał, że "akt odwołania powoda nie tylko nie zawierał uzasadnienia, ale w ogóle nie wskazano w nim jakiejkolwiek przyczyny odwołania".

 

W związku z tym, w opinii sądu, akt odwołania uniemożliwia kontrolę prawidłowości rozwiązania stosunku pracy, a co za tym idzie "należy uznać go za wadliwy" - napisano.

 

O decyzji sądu napisał w sobotę na swoim profilu facebookowym b. dyrektor instytutu.

 

 

W rozmowie z dziennikarzami Potoroczyn powiedział, że nie chce komentować wyroku, ponieważ jest to wyrok sądu pierwszej instancji.

 

Do sprawy odniósł się w dniu zwolnienia, 6 września, pisząc na Facebooku m.in., iż nastąpiło ono "z naruszeniem obowiązującego prawa, przed wygaśnięciem prawnie wiążącego kontraktu. Bez żadnych zarzutów natury merytorycznej, prawnej bądź finansowej.

 

 

Z informacji przekazanych przez ministerstwo kultury wynika, że pełnomocnik ministra nie otrzymał jeszcze wyroku sądu wraz z uzasadnieniem. "Decyzja, co do dalszych działań w tej sprawie zostanie podjęta po jego otrzymaniu i analizie" - poinformował resort.

 

Rzeczniczka Instytutu Adama Mickiewicza Magdalena Mich poinformowała, że Instytut Adama Mickiewicza wniósł w ustawowym terminie apelację od wyroku sądu pierwszej instancji. 

 

Zwolniony ze stanowiska po 8 latach

 

Paweł Potoroczyn ukończył Wydział Filozofii UW, studiował także na Wydziale Historii UW. Jest dyplomatą, menedżerem kultury, wydawcą, producentem filmowym i muzycznym. Pracował m.in. jako prezes zarządu Polskiej Agencji Informacyjnej, konsul do spraw kultury w Konsulacie Generalnym RP w Los Angeles, dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku oraz Instytutu Polskiego w Londynie. Instytutem Adama Mickiewicza, którego celem jest popularyzowanie polskiej kultury za granicą, zarządzał od 2008 r.

 

Za jego kadencji Instytut przeprowadził m.in. akcje "Polska! Year" (Rok Polski) w Wielkiej Brytanii, współtworzony przez MKiDN i Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rok Polski w Izraelu oraz projekt "Azja", w ramach którego szereg akcji - w tym pokazów teatralnych polskich reżyserów: Jarzyny, Lupy i Warlikowskiego - odbywały się m.in. w Chinach, Republice Korei, Indiach, Singapurze Birmie i Japonii).

 

PAP, polsatnews.pl

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie