IPN zamierza szukać ofiar stalinizmu na Polu Mokotowskim w Warszawie

Polska
IPN zamierza szukać ofiar stalinizmu na Polu Mokotowskim w Warszawie
PAP/Leszek Szymański

Prawdopodobnie w drugim kwartale przyszłego roku eksperci z Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej rozpoczną prace archeologiczno-ekshumacyjne na terenie Pola Mokotowskiego w Warszawie. Badania planowane przez instytut opóźniają tylko formalności, m.in. zgody na przeprowadzenie prac.

 

"IPN starał się, aby pierwsze prace archeologiczno-ekshumacyjne rozpoczęły się jeszcze w tym roku. Niestety formalności wymaganych przez instytucje miejskie nie udało się dopełnić" - poinformowała poniedziałkowa "Gazeta Polska Codziennie".

 

"Poszukiwania planujemy na pierwszy lub drugi kwartał przyszłego roku. Wynika to z tego, że nie udało się uzyskać wszystkich wymaganych zgód. Jest to skomplikowany proces, gdyż różne urzędy muszą wydać nam odpowiednie dokumenty, chodzi m.in. o urząd dróg miejskich, departament zajmujący się zielenią, itp." - powiedziała gazecie Anna Szeląg, zastępca dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. 

 

Szeląg dodała, że wszystko jest na dobrej drodze. Stwierdziła także, że wierzy, iż "w miarę szybko" uda się rozpocząć prace.

 

Dziennik przypomniał, że Pole Mokotowskie to rozległy teren, który bardzo dobrze kojarzy każdy warszawiak. "Są tutaj lokale rozrywkowe, a także mnóstwo terenów zielonych, gdzie można spędzić czas z rodziną. Niestety mało osób wie, że to miejsce może kryć bardzo mroczną tajemnicę. Według relacji, do których dotarli pracownicy Biura Identyfikacji i Poszukiwań Instytutu Pamięci Narodowej, w latach 40. i 50. ubiegłego wieku funkcjonariusze komunistycznej machiny zagłady kierowali w to miejsce samochody pełne ciał ofiar totalitaryzmu" - pisze dziennik.

 

"Słynna katownia przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie, gdzie obecnie powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, znajduje się tylko o kilka minut drogi od Pola Mokotowskiego" - napisała gazeta.

 

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie