IPN zgłosił do prokuratury przeróbkę zapowiedzi gry wideo. "Gdzie jest wasz honor, wy polskie psy"

Polska
IPN zgłosił do prokuratury przeróbkę zapowiedzi gry wideo. "Gdzie jest wasz honor, wy polskie psy"
Youtube/CostofFreedom

Prezes IPN złożył w piątek do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia trzech przestępstw: znieważenia Narodu lub Państwa Polskiego, propagowania faszyzmu lub innego systemu totalitarnego i publicznego znieważania grupy ludności. Chodzi o opublikowaną na kanale YouTube animację promującą grę komputerową.

"W związku z opublikowaniem na kanale YouTube animacji promującej grę komputerową znieważającą swoimi obrazami i treściami dobre imię oraz godność Narodu Polskiego i Rzeczypospolitej Polskiej - zawierającą m.in. sceny rozstrzeliwania i mordowania więźniów w komorze gazowej, w obozie zagłady, w których padają sformułowania »polskie obozy koncentracyjne, gdzie jest honor tego wielkiego polskiego narodu, gdzie jest wasz honor, wy polskie psy« - działając na podstawie art. 304 § 2 k.p.k., Prezes Instytutu Pamięci Narodowej złożył w dniu wczorajszym do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstw" - głosi komunikat Instytutu Pamięci Narodowej

 

 

IPN nie informuje w komunikacie, o jaką animację chodzi, jednak najprawdopodobniej zawiadomienie dotyczy przeróbki zwiastunu gry "The Cost of Freedom" (tłum. "Cena wolności"). Klip pojawił się 23 sierpnia na koncie użytkownika Pierro Cocco. Na oryginalny trailer, który pojawił się m.in. w języku angielskim, została nałożona ścieżka dźwiękowa w języku polskim. Padają m.in. słowa o "polskich obozach koncentracyjnych".

 

 

W sobotę użytkownik Pierro Cocco wstawił kolejny klip - komentuje w nim zawiadomienie złożone przez Instytut Pamięci Narodowej. Film nosi tytuł: "WAŻNA WIADOMOŚĆ DLA HEJTERUW Z IPN" (pisownia oryginalna - red.). Osoba wypowiadająca się w nagraniu ma zniekształcony głos i rozmazaną twarz. Autor pozdrowił swoich hejterów i dodał, że "za każdym razem dostarczają mu niezłego humoru". 

 

Za przestępstwa, jakich, zdaniem IPN, mogli się dopuścić autor lub autorzy klipu, grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

 

Wątpliwości wokół gry

 

"The Cost of Freedom", wedle zapowiedzi, ma umożliwić grę przez internet z innymi użytkownikami sieci. Gracz będzie się mógł wcielić albo w strażników, albo więźniów obozu wzorowanego na Auschwitz. Celem gry ma być pokonanie drugiej strony.

 

Według profilu gry na Facebooku, ma się ona ukazać w grudniu na komputery stacjonarne.

 

 

Część internautów wątpi jednak, że ta gra rzeczywiście powstanie - poza zapowiedzią, dostępną w kilku językach i kilku wersjach, nie ma o niej wielu informacji, a firma, która za nią stoi (Alien Games z ukraińskiej Odessy) jest nieznana i do tej pory nie wydała żadnej gry wideo. 

 

PAP, polsatnews.pl, wirtualnemedia.pl

jm/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie