Odnalazło się ponad 700 zaginionych w pożarach w Kalifornii. Ofiar jest już 76

Świat
Odnalazło się ponad 700 zaginionych w pożarach w Kalifornii. Ofiar jest już 76
PAP/EPA/Genaro Molina
Na zdjęciu: prezydent USA Donald Trump odwiedził w sobotę pogorzelisko przy ul. Dume Drive w Malibu na przedmieściach Los Angeles, gdzie szalał pożar nazwany "Woolsey Fire".

Z listy 1267 osób, których dane były na liście zaginionych w pożarach lasów w północnej Kalifornii skreślono 714 nazwisk. Wszystkie te osoby odnalazły się, wszyscy żyją, poinformował w niedzielę szeryf powiatu Butte. W pożarach śmierć poniosło w sumie 76 osób.

Obecnie za zaginione władze uznają 553 osoby. Bilans ten jednak ulega ciągłym zmianom w miarę weryfikacji informacji zgłaszanych przez rodziny. Służby poszukiwawcze cały czas przeczesują spalony teren. Poszukiwane są szczątki ludzkie w postaci "dużych kości" bądź "czaszek".

 

76 ludzi spłonęło w dwóch pożarach

 

Po odnalezieniu w piątek kolejnych pięciu ciał w północnej Kalifornii bilans dotychczasowych ofiar pożarów lasów w tym regionie wzrósł do 76 osób - poinformowała w niedzielą agencja Reutera.

 

W piątek mówiono o 1011 zaginionych osobach, zastrzegając jednocześnie, że jest to bilans prowizoryczny, a lista zaginionych wciąż podlega zmianom. Podkreślono także możliwość, że niektóre nazwiska zaginionych zostały wpisane dwukrotnie, bo zakładano, że chodzi o różne osoby.

 

Zniszczonych jest ok. 12 tys. budynków, w tym - 9,7 tys. domów mieszkalnych.

 

W południowej Kalifornii w drugim, mniejszym pożarze, który spowodował co najmniej 3 ofiary śmiertelne, zniszczeniu uległo ponad 500 budynków, w tym wiele luksusowych rezydencji należących do gwiazd show biznesu w rejonie kurortu Malibu. W piątek wieczorem agencje podawały, że życie w południowej części Kalifornii powoli powraca do normy.

 

Trump osobiście oceniał zniszczenia w Malibu

 

W sobotę Malibu odwiedził prezydent USA Donald Trump, który wraz z przedstawicielami lokalnych władz ocenił zniszczenia.

 

Władze szacują, że jest to najbardziej niszczycielski pożar w historii USA od początku bieżącego stulecia.

 

Według ekspertów powodowane przez zmiany klimatyczne wyższe temperatury i oddawanie kolejnych terenów leśnych pod zabudowę sprawiły, że sezonowe pożary lasów i zarośli w Kalifornii przybrały na sile. Rozpoczynają się przy tym wcześniej i trwają dłużej.

 

Zdjęcia pożarów w Kalifornii opublikowała amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA). Na zdjęciach widać znaczny obszar objęty ogniem. Na innych fotografiach z kolei uwidoczniono obszary stanu zasnute dymem z pożarów.

 

Zdjęcie Kalifornii wykonane z orbity - znaczny obszar zajęty przez ogień i zasnuty dymem.NASA
Zdjęcie Kalifornii wykonane z orbity - znaczny obszar zajęty przez ogień i zasnuty dymem.

 

hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie