Finowie oskarżają Rosję o zakłócanie GPS-ów w czasie manewrów NATO. "Zagrożenie cywilnych samolotów"

Świat
Finowie oskarżają Rosję o zakłócanie GPS-ów w czasie manewrów NATO. "Zagrożenie cywilnych samolotów"
PAP/Marcin Bielecki

Ambasador Federacji Rosyjskiej w Finlandii Paweł Kuzniecow został zawezwany na poniedziałek do fińskiego MSZ w związku z zakłóceniami sygnału GPS, do których doszło w czasie zakończonych w zeszłym tygodniu ćwiczeń NATO - oświadczył szef fińskiej dyplomacji. W czwartek fińskie MSZ podało, że źródło zakłóceń sygnału GPS, do których doszło w trakcie manewrów NATO, znajdowało się na terytorium Rosji.

W komunikacie ogłoszonym przez fińską telewizję publiczną YLE w piątek fiński minister spraw zagranicznych Timo Soini, który przebywa obecnie z oficjalną wizytą w Stanach Zjednoczonych, podkreślił: "Nie będziemy w tym przypadku niczego ukrywać. Zakłócanie sygnału to poważna sprawa, która uderza również w lotnictwo cywilne. Podejmiemy działania wobec Rosji, podejmiemy rozmowę na ten temat i będziemy oczekiwać odpowiedzi na nasze pytania".

 

Z rosyjskim ambasadorem będzie rozmawiać w poniedziałek sekretarz stanu w MSZ Finlandii Matti Anttonen.

 

O tym, że właśnie Rosja mogła stać za zakłóceniami sygnału GPS podczas ćwiczeń, mówili też w miniony weekend prezydent i premier Finlandii, Sauli Niinisto oraz Juha Sipila. Do zakłóceń miało dojść na obszarze Laponii - regionu administracyjnego znajdującego się w północnej Finlandii - podkreślali zgodnie politycy.

 

Zapytany w poniedziałek o zarzuty władz Finlandii, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział dziennikarzom, że coraz częściej dochodzi do ataków cybernetycznych i elektronicznych oraz że "w związku z tym bardzo poważnie traktujemy podobne sprawy".

 

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oznajmił w poniedziałek, że władzom w Moskwie nic nie wiadomo o tym, by Rosja miała związek z problemami z funkcjonowaniem nawigacji GPS w trakcie niedawnych ćwiczeń NATO na północy Europy.

 

Manewry Trident Juncture 2018 odbyły się w dniach 25 października - 7 listopada i były największymi ćwiczeniami NATO od końca zimnej wojny. Wzięło w nich udział około 50 tys. żołnierzy z 31 państw NATO i krajów partnerskich. Finlandia i Szwecja nie należą do Sojuszu, ale ich żołnierze również uczestniczyli w manewrach.

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie