Rada Europy wzywa do zwrotu Polsce wraku Tu-154M. "Rosjanie mają 12 miesięcy"

Świat

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję wzywającą Rosję do zwrotu Polsce wraku samolotu Tu-154M, który w 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem. - Rosjanie mają teraz 12 miesięcy na zwrot wraku. Bardzo ważne jest to, że w raporcie zapisano - co próbowano odrzucić - że Rosja najprawdopodobniej ma coś do ukrycia - powiedział dziennikarzom w Strasburgu poseł Dominik Tarczyński (PiS).

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy debatowało w piątek na temat zwrotu Polsce wraku Tu-154M. Po debacie odbyło się głosowanie.

 

- Najważniejsze jest to, że Rosja będzie musiała zwrócić wrak. Ma na to wyznaczony czas - powiedział Tarczyński. Dodał, że jest to pierwszy międzynarodowy dokument takiej rangi. - Cieszymy się, to jest dobry znak dla przyszłości Europy - ocenił Tarczyński.

 

- Jeśli Rosja nie wykona tego, co jest zawarte w rezolucji, mamy tytuł do tego, aby zablokować udział parlamentarzystów Rosji w ogóle w pracach Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy - powiedział dziennikarzom Włodzimierz Bernacki (PiS), a Tarczyński dodał, że jeśli Rosji zależy, aby być członkiem tak ważnej instytucji, powinna rezolucję wypełnić.

 

- To bardzo dobra decyzja, pierwsza podjęta przez gremium międzynarodowe - powiedziała rzeczniczka PiS Beata Mazurek, odnosząc się do rezolucji. - Chciałabym, żeby Rosja się do niej dostosowała; czy tak będzie, zobaczymy - uzupełniła. 

 

Wcześniej, podczas podczas debaty Tarczyński wskazywał, że projekt rezolucji nie dotyczy tylko Rosji i wraku, ale godności. - W imię pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, pierwszej damy, tych, którzy stracili życie, 96 osób straciło swoje życie na terytorium Rosji. Dlatego wzywam was, abyście byli odważni i przyjęli rezolucję. Nie klękajcie przed Rosją. (…) To czas, żeby wykazać się odwagą - oświadczył.

 

Arkadiusz Mularczyk (PiS) przypomniał, że po wielu latach od katastrofy Rosja wciąż odmawia zwrotu wraku Polsce, informując, że jest potrzebny do dalszego śledztwa. - To oczywiste, że taka postawa jest nieuzasadniona w świetle konwencji chicagowskiej - zaznaczył.

 

Dodał, że dlatego było niezbędnym, aby Rada Europa zajęła się tą sprawą. - Dziś apeluję do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, aby przyjęła rezolucje bez poprawek i zobligowała Rosję do zwrotu wraku i czarnych skrzynek - oznajmił.

 

Zwrot wraku "bez dalszej zwłoki"

 

Projekt uchwały będący załącznikiem do raportu wzywa Federację Rosyjską do przekazania wraku samolotu władzom polskim "bez dalszej zwłoki" - poinformowano w komunikacie rzecznika Rady Europy. Ma się to odbyć przy "ścisłej współpracy z polskimi ekspertami, celem uniknięcia dalszego pogarszania stanu potencjalnego materiału dowodowego".

 

 

"Ciągła odmowa zwrotu wraku i innych dowodów ze strony władz Rosji, stanowi nadużycie prawa, wzmogła też po stronie polskiej spekulacje, że Rosja ma coś do ukrycia" - głosi projekt rezolucji. 


Strona rosyjska ma także zabezpieczyć wrak polskiego samolotu do momentu jego przekazania. Rosja została zobowiązana do zaprzestania działań, które mogłyby zostać uznane za bezczeszczenie terenu katastrofy, ze względu na - jak określono - silne znaczenie emocjonalne dla wielu Polaków.

 

Rezolucja została oparta na raporcie posła sprawozdawcy Pietera Omtzigta z Holandii, który opracował ją na podstawie opinii dwóch ekspertów prawa międzynarodowego - Timothy Brymera z Wielkiej Brytanii i Pablo Mendesa de Leona z Hiszpanii. Po przeanalizowaniu stanu faktycznego i prawnego wskazali oni, że w świetle konwencji chicagowskiej, wrak powinien zostać zwrócony Polsce.

 

prz/luq/ml/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie