Polka jest prawdopodobnie najstarszą zakonnicą na świecie. Ma 109 lat

Polska
Polka jest prawdopodobnie najstarszą zakonnicą na świecie. Ma 109 lat
Flickr.com/Olena Kachurovska

Urodziła się 25 marca 1908 roku w Kiełczewie koło Jarocina. Do zakonu dominikanek w Krakowie wstąpiła mając 21 lat. Świeckie imię Maria zamieniła wówczas na Cecylia. Pół roku młodsza jest od niej Konrada Huber, dominikanka z klasztoru Matki Bożej w Niederviehbach w południowej Bawarii.

Siostra Cecylia Roszak w wieku 21 lat wstąpiła do dominikanek klauzurowych „na Gródku” w Krakowie. Pierwsze śluby zakonne złożyła 7 lutego 1931 roku, a w 1934 – wieczyste.

 

Cztery lata później z grupą mniszek pojechała do Wilna, gdzie dominikanki chciały założyć nowy klasztor w Kolonii Wileńskiej. Plany pokrzyżował wybuch wojny.

 

86 lat w zakonie

 

Przez pierwsze dwa lata Wileńszczyzna była pod okupacją sowiecką, po ataku Trzeciej Rzeszy na Związek Radziecki – pod niemiecką. Siostry z narażeniem życia ukrywały Żydów. Wilno po zakończeniu wojny znalazło się poza granicami Polski, wówczas siostry wróciły do Krakowa.

 

Podczas 86 lat pobytu w zakonie siostra Cecylia Roszak pełniła różne funkcje. Była furtianką, organistką, kantorką oraz kilka razy przeoryszą krakowskiego klasztoru. Jeszcze kilka lat temu w imieniu konwentu prowadziła korespondencję zagraniczną w językach obcych.

info.wiara.pl, dominikanie.pl

nro/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie