Nożem zabił przechodnia na ulicy. Wcześniej miał grozić jego bratu. W więzieniu spędzi 12 lat

Polska
Nożem zabił przechodnia na ulicy. Wcześniej miał grozić jego bratu. W więzieniu spędzi 12 lat
Polsat News

12 lat spędzi w więzieniu Dawid W. za zabójstwo 26-letniego mężczyzny w grudniu 2015 r. - orzekł w czwartek prawomocnie Sąd Apelacyjny w Gdańsku. Do mordu doszło nieopodal auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Sprawca niespodziewanie podszedł około północy do ofiary, zadał jeden cios i natychmiast uciekł.

Sąd Apelacyjny podtrzymał tym samym wyrok sądu niższej instancji. W grudniu 2017 r. Sąd Okręgowy w Toruniu skazał 25-letniego Dawida W. na 12 lat więzienia. Apelację od wyroku wniosła prokuratura, obrońcy oskarżonego i pełnomocnik oskarżycieli posiłkowych. Prokuratura domagała się dożywocia, a obrońcy uniewinnienia.

 

- Sprawa ta budziła dosyć duży rezonans społeczny, zwłaszcza w Toruniu, gdzie doszło do przestępstwa - powiedział w uzasadnieniu wyroku sędzia Sławomir Steinborn.

 

Podkreślił, że wyrok 12 lat więzienia jest karą "wyważoną i sprawiedliwą".

 

- Stracił życie człowiek. Niewątpliwie jest to ogromna tragedia dla rodziny, znajomych i przyjaciół pokrzywdzonego. Z drugiej strony, trzeba mieć jednak na względzie okoliczności tego zdarzenia. Oskarżony dokonał tego czynu bowiem z zamiarem ewentualnym, a nie bezpośrednim. Stało się to w sposób nagły, niezaplanowany wcześniej - wyjaśnił sąd.

 

Zdaniem sądu okolicznością łagodzącą jest też młody wiek oskarżonego i to, że w chwili popełnienia przestępstwa był nietrzeźwy.

 

Dawid W. był też oskarżony o grożenie bratu pokrzywdzonego, że pozbawi go życia. Od tego czynu Sąd Apelacyjny uniewinnił mężczyznę. W pierwszej instancji sąd skazał go za to na pół roku więzienia.

 

Do zabójstwa przy użyciu noża doszło 26 grudnia 2015 r. nieopodal jednego z klubów studenckich, obok auli i rektoratu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na Bielanach w Toruniu. Po dokonaniu tego czynu Dawid W. ukrywał się przez kilka dni przed śledczymi, ale ostatecznie został zatrzymany w rodzinnym Inowrocławiu.

 

Został zatrzymany 29 grudnia 2015 r. około godziny 11:00 przez funkcjonariuszy kryminalnych z Komendy Miejskiej Policji w Toruniu i Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy w asyście policyjnych antyterrorystów. Informacja o tym, że 23-letni mężczyzna ukrywa sie w Inowrocławiu została przekazana telefonicznie po publikacji nagrania nożownika z kamer monitoringu.

 

WIDEO: Nożownik zaatakował przechodniów w Melbourne. Jedna osoba nie żyje, dwie ranne

 

hlk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie