Agnieszka Dudzińska ponownie zgłoszona jako kandydatka na Rzecznika Praw Dziecka

Polska
Agnieszka Dudzińska ponownie zgłoszona jako kandydatka na Rzecznika Praw Dziecka
Lukasz2/Wikimedia Commons/CC-BY-SA-3.0

Agnieszka Dudzińska została zgłoszona jako kandydatka na Rzecznika Praw Dziecka w ramach ponownie uruchomionej procedury. Niewykluczone że Sejm zajmie się wyborem rzecznika podczas posiedzenia w dniach 23-24 października.

Kandydaturę Dudzińskiej, podobnie jak poprzednio, zgłosił klub Prawa i Sprawiedliwości.

 

"W piątek minął termin przedstawiania kandydatur na Rzecznika Praw Dziecka w ramach ponownie uruchomionej procedury. Została zgłoszona dr Agnieszka Maria Dudzińska. Niewykluczone, że Sejm zajmie się wyborem RPD w czasie 70. posiedzenia, w dniach 23-24 października" - napisał w poniedziałek na Twitterze dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka.

 

- Dudzińska została niesłusznie ordynarnie pomówiona przez posłankę PO (Magdalenę) Kochan, która jej słowa wyrwała z kontekstu i to wpłynęło na głosowanie. Dziś ponawiamy jej kandydaturę, bo to najlepsza kandydatka na RPD - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 

Wypowiedź o aborcji

 

Na początku października Dudzińska nie uzyskała w głosowaniu wymaganej bezwzględnej większości głosów. Jej kandydaturę poparło wówczas 194 posłów, 192 było przeciw, a dwanaście osób wstrzymało się od głosu. Głosowało 398 posłów; większość bezwzględna wynosiła 200 głosów. Wobec tego procedura powołania RPD została przeprowadzona ponownie.

 

W ostatnich dniach rzeczniczka PiS pytana w Radiu Plus dlaczego Dudzińska nie została wybrana na RPD mówiła, że stało się to "z faktu pomówienia i rzucenia fake newsem przez posłankę PO Magdalenę Kochan" wobec Dudzińskiej.

 

Chodziło o wypowiedzi posłanki Platformy, która przed głosowaniem przytoczyła słowa Dudzińskiej z telewizji Republika. "Aborcja jest problemem tych dzieci, u których wady rozwojowe wykrywało się przed urodzeniem, to nieliczna grupa. Większość dzieci, które wymagają opieki do końca życia, to dzieci, które nabyły niepełnosprawność albo w trakcie porodu, albo po porodzie, to jest autyzm, porażenie mózgowe, ciąże wcześniacze. To są bardzo trudne rzeczy i nie wiem, tu chyba należałoby postulować eutanazję - to jest cytat z kandydatki na Rzecznika Praw Dziecka" - zauważyła Kochan.

 

Mazurek stwierdziła w Radiu Plus, że ta wypowiedź "została wyrwana z kontekstu", ponieważ - jak mówiła - "pytanie na które odpowiadała Agnieszka Dudzińska, dotyczyło czarnych protestów i ta jej odpowiedź wiązała się z czarnymi protestami". Natomiast całość wywiadu jednoznacznie wskazuje na to, że ona absolutnie opowiada się za życiem" - mówiła rzeczniczka PiS. Jak dodała Dudzińskiej zarzucono "rzecz absolutnie haniebną". "I my powinniśmy w oparciu o obronę jej dobrego imienia ponownie zagłosować nad tą kandydaturą" - podkreśliła wówczas Mazurek.

 

Dudzińska urodziła się 5 maja 1965 w Lublinie. Jest socjologiem, absolwentką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Od 2005 r. pracuje w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.

 

W latach 2013-2014 była zastępcą prezesa ds. programowych w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Była także przewodniczącą warszawskiej Komisji Dialogu Społecznego ds. Mieszkań Chronionych i Komisji Dialogu Społecznego ds. Niepełnosprawności.

 

Działania na rzecz niepełnosprawnych

 

W roku 2011 była nominowana do nagrody Gazety Stołecznej "Stołek" roku 2011 za działalność na rzecz utworzenia mieszkań chronionych dla osób niepełnosprawnych w Warszawie. Otrzymała nagrodę od czytelników za działalność na rzecz uczniów niepełnosprawnych.

 

Opracowała wiele ekspertyz z zakresu polityki społecznej i oświatowej, w tym dotyczących programu "Za życiem", prawa dzieci niepełnosprawnych do edukacji oraz sposobu finansowania zadań oświatowych. Była członkiem zespołów ekspertów m.in. przy Rzeczniku Praw Obywatelskich oraz przy Ministrze Edukacji Narodowej. Ma męża i troje dzieci.

 

Zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Dziecka rzecznika powołuje Sejm za zgodą Senatu. Uchwałę Sejmu o powołaniu rzecznika marszałek Sejmu przesyła marszałkowi Senatu, a Senat podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na powołanie rzecznika w ciągu miesiąca.

Sejm już raz w połowie września nie powołał rzecznika, ponieważ wówczas żaden z dwóch kandydatów - Ewa Jarosz, którą poparły: PO, Nowoczesna i PSL, oraz kandydat Kukiz'15 Paweł Kukiz-Szczuciński - nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów. Sabina Lucyna Zalewska, zgłoszona przez PiS, dzień przed głosowaniem wycofała zgodę na kandydowanie. W związku z tym procedurę zgłaszania kandydatów przeprowadzono ponownie.

 

Kadencja obecnego rzecznika Marka Michalaka upłynęła 27 sierpnia 2018 r., zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Dziecka będzie on pełnił obowiązki do złożenia ślubowania przez nowego rzecznika.

mta/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie