Zła jakość powietrza w Małopolsce i na Śląsku. "Normy stężenia pyłów kilkukrotnie przekroczone"

Polska
Zła jakość powietrza w Małopolsce i na Śląsku. "Normy stężenia pyłów kilkukrotnie przekroczone"
Polsat News

We wtorek rano zły stan powietrza występuje w woj. małopolskim i śląskim. Normy stężenia pyłów są przekroczone kilkukrotnie m.in. w Krakowie i Gliwicach - ostrzega na swoich stronach internetowych Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ).

W krakowskiej stacji pomiarowej przy al. Krasińskiego stężenie szkodliwych pyłów PM10 wynosiło 146,8 mikrogramów na metr sześć., a pyłów PM2,5 - 113,5 mikrogramów na m sześc. Z kolei w Gliwicach przy ul. Mewy stężenie PM10 wyniosło 149,9 mikrogramów na m sześc.

 

Prezydent Krakowa w związku z I stopniem zanieczyszczeniem powietrza zaapelował na stronie miasta o ograniczenie czynności, które przyczyniają się do powstawania zanieczyszczeń.

 

Władze miasta zachęcają mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej i zostawienia samochodów na parkingach. Szczególną uwagę mieszkańcy powinni zwracać na jakość spalanego w piecach węgla i powstrzymać od palenia w kominkach.

 

"Powinni unikać przebywania na wolnym powietrzu"

 

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, cierpiący na choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny unikać długotrwałego przebywania na poza budynkami dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń - zaznaczają krakowscy urzędnicy.

 

GIOŚ informuje, że kiedy jakość powietrza jest zła, osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu. Inni ludzie powinni ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na zewnątrz, szczególnie wtedy, gdy wymaga ona długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.

 

Aktualny stan powietrza można sprawdzić na stronie http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current.

 

WIDEO - Ugaszono pożar składowiska odpadów w Szczecinie. Poprawia się jakość powietrza

 

 

WIDEO - Stan kryzysowy w 11 regionach Włoch po ataku niepogody

 

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie