"Nieprawdziwe są informacje podane przeze mnie". Premier sprostował wypowiedź o smogu

Polska

W środę wieczorem w telewizji ukazało się oświadczenie premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące jego wypowiedzi nt. działań władz Krakowa ws. smogu. Wcześniej premier sprostował swoją wypowiedź w krakowskiej prasie - "Dzienniku Polskim", "Gazecie Krakowskiej" i krakowskiej "Gazecie Wyborczej". To efekt wtorkowego wyroku sądu.

"Nieprawdziwe są informacje podane przeze mnie w dniu 14 października 2018 r. podczas spotkania wyborczego komitetu wyborczego Prawo i Sprawiedliwość w Krakowie o braku działań prezydenta Jacka Majchrowskiego na rzecz poprawy jakości powietrza w Krakowie. Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów” - głosi oświadczenie szefa rządu, które zostało odczytane przez lektora na antenie Polsat News, przed głównym wydaniem „Wydarzeń”, oraz na antenie TVP Info przed "Wiadomościami".

 

Smog w Krakowie

 

We wtorek Sąd Apelacyjny w Krakowie przychylił się do zażalenia prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego na wcześniejsze orzeczenie Sądu Okręgowego.

 

Oznaczało to, że premier Mateusz Morawiecki w ciągu 48 godzin musiał sprostować swoją wypowiedź nt. działań władz Krakowa ws. smogu.

 

Przeprosiny w TVP, Polsat News i na Facebooku

 

Zgodnie z postanowieniem krakowskiej apelacji premier musi zamieścić sprostowanie również na głównej stronie profilu facebookowego Prawa i Sprawiedliwości. Sąd nakazał także odczytanie treści oświadczenia i jednoczesne wyświetlenie planszy z tekstem oświadczenia wypełniającym cały ekran na antenie telewizji TVP Info oraz Polsat News, przed głównymi wydaniami „Wiadomości” i „Wydarzeń”, po blokach reklamowych, bezpośrednio poprzedzających emisję tych programów.

 

Michał Pawłowski

  

 

Majchrowski komentując we wtorek orzeczenie SA podkreślił, że mieszkańcy Krakowa "włożyli pieniądze, pracę, swoje zdrowie czasami, żeby doprowadzić do wymiany palenisk". "A teraz nagle się okazuje, że nic nie zrobili" - zaznaczył prezydent.

 

Leszek Brzezicki/Polsat

 

 

Podkreślił, że nie chciał przeprosin, ale zależało mu na sprostowaniu nieprawdziwej wypowiedzi premiera. Przypomniał, że wystosował do Mateusza Morawieckiego list, w którym opisał działania władz Krakowa i krakowian w walce ze smogiem.

 

- Gdyby była reakcja na to, powiedzenie: "faktycznie wprowadzili mnie w błąd moi doradcy, czy moi eksperci", to nie byłoby w ogóle sprawy - powiedział prezydent.

 

 

W niedzielę Jacek Majchrowski zmierzy się w II turze wyborów z kandydatką Zjednoczonej Prawicy Małgorzatą Wassermann. Majchrowski wystartował w wyborach z poparciem Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, SLD, PSL i własnego zaplecza - Przyjaznego Krakowa. Majchrowski w I turze otrzymał 45,84 proc. poparcia, Wassermann 31,88 proc

las/ml/zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie