Statki mają powrócić pod polską banderę. "Mamy gotowy projekt"

Polska
Statki mają powrócić pod polską banderę. "Mamy gotowy projekt"
Flickr/Contando Estrelas

Rząd szykuje przepisy umożliwiające armatorom powrót pod narodową banderę - informuje wtorkowy "Nasz Dziennik". Korzystne finansowo rozwiązania prawne mają wejść w życie już w przyszłym roku.

O przywróceniu narodowej bandery na polskie statki - czyli rejestrowaniu statków w Polsce - słyszymy od lat - pisze "Nasz Dziennik". Do tej pory jednak niewiele zrobiono, by odpowiedzieć na realia rynkowe ukształtowane przez inicjatywę przeprowadzoną przez grupę państw rozwijających się, m.in. Liberię, Panamę czy Wyspy Bahama, które przed laty zaproponowały tzw. tanie bandery, funkcjonujące niczym raje podatkowe w obrocie gospodarczym.

 

Pływanie pod banderami tych krajów pozwala armatorom na znaczne ograniczenie kosztów działalności. W Europie wygodne bandery oferują m.in. Malta i Cypr - pisze dziennik.

 

"Chcemy go w przyszłym roku uchwalić"

 

Prace nad przepisami, które mają sprawić, że pływanie pod polską banderą stanie się konkurencyjne, co pozwoli zarazem na uzyskanie z działalności armatorów dochodów do budżetu państwa, prowadzi resort gospodarki morskiej.

 

- Nie ulega wątpliwości, że priorytetem jest dla nas to, żeby polskie statki wróciły pod polską banderę, a w tym aspekcie gospodarczym - pod polski system podatkowy - powiedział gazecie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

 

- Mamy już gotowy projekt, chcemy go w przyszłym roku uchwalić i uruchomić, tak, aby mieć podstawę do tego, żeby te statki w końcu mogły pod polską banderę wracać - dodał minister.

 

WIDEO - MSZ: Polacy są wśród osób uprowadzonych ze statku

 

 

WIDEO - Katastrofa dwóch statków u wybrzeży Tajlandii. Jedna osoba zginęła, 48 zaginionych

 

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie