"Aquarius 2" bez bandery. Panama wycofała rejestrację łodzi ratującej migrantów na Morzu Śródziemnym

Świat
"Aquarius 2" bez bandery. Panama wycofała rejestrację łodzi ratującej migrantów na Morzu Śródziemnym
PAP/EPA/Paquet

Władze morskie Panamy poinformowały o wycofaniu rejestracji dla statku "Aquarius 2". Oznacza to, że ta ostatnia prywatna jednostka, która ratowała migrantów w centralnym rejonie Morza Śródziemnego, po przybyciu do jakiegokolwiek europejskiego portu zostanie zablokowana do czasu uzyskania nowej bandery. Według organizacji pozarządowych, nacisk na decyzję panamskich władz wywarł włoski rząd.

Władze Panamy w oświadczeniu podały, że decyzję o wycofaniu rejestracji podjęto po tym informacjach otrzymanych od włoskiego rządu. Kapitan "Aquariusa 2" miał nie wykonać polecenia, polegającego na odstawieniu uratowanych migrantów do Libii.

 

Na statku przebywa obecnie 58 migrantów.

 

"Cios dla misji humanitarnej"

 

Organizacje SOS Maditarranee i Lekarze bez Granic, które odpowiadają za funkcjonowanie "Aquariusa 2" twierdzą, że decyzja Panamy nastąpiła po "rażącym nacisku ekonomicznym i politycznym ze strony włoskiego rządu".

 

"Ta decyzja skazuje setki mężczyzn kobiet i dzieci, które szukają schronienia na śmierć w wodnym grobie. To duży cios dla misji humanitarnej ratującej ludzkie życia" - napisały organizacje we wspólnym oświadczeniu. Zaapelowały również do europejskich rządów o wpłynięcie na stanowisko Panamy lub wydanie jednostce nowej bandery.

 

Minister spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salvini zaprzeczył zarzutom organizacji i zapewnił, że Panama podjęła decyzję niezależnie. - Działanie kapitana było nielegalne, wbrew procedurom - powiedział w rozmowie z włoskimi mediami.

 

"Może zmieniać flagę tysiące razy"

 

Salvini zaznaczył, że "Aquarius 2", "może zmieniać nazwę i flagę tysiące razy, ale włoskie porty pozostaną dla uchodźców zamknięte".

 

To nie pierwsza decyzja o wycofaniu rejestracji dla "Aquariusa 2". Pod koniec sierpnia statek utknął na 19 dni w porcie w Marsylii (Francja), po tym gdy Gibraltar cofnął swoje pozwolenia. Po uzyskaniu bandery od Panamy jednostka wypłynęła na Morze Śródziemne w ubiegłym tygodniu.

 

Według danych Międzynarodowej Organizacji ds. Imigracji (IOM), od początku 2018 roku utonęło ok. 1600 migrantów, którzy próbowali przedostać się do Europy drogą morską.

 

polsatnews.pl, Reuters, France24, Independent

bas/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie