Policja: zdjęcie z faszystowskim pozdrowieniem na Biało-Czerwonym Marszu zrobiono rok temu

Polska
Policja: zdjęcie z faszystowskim pozdrowieniem na Biało-Czerwonym Marszu zrobiono rok temu
PAP/Piotr Nowak; Twitter/@PolskaPolicja

"Proszę takimi zdjęciami nie wprowadzać w błąd opinii publicznej" - napisała na Twitterze Polska Policja. Służby poinformowały, że fotografia, na której członkowie organizacji Forza Nuova unoszą ręce w faszystowskim geście została zrobiona rok temu we Włoszech, a nie - jak podawały niektóre media - podczas Biało-Czerwonego Marszu 11 listopada.

Forza Nuova to włoska organizacja o charakterze nacjonalistycznym i neofaszystowskim. W niedzielę 11 listopada na Twitterze ONR zamieszczono zdjęcie z przygotowań "wspólnej kolumny" ONR i Forza Nuova.

 

To właśnie podczas Biało-Czerwonego Marszu 11 listopada miało rzekomo zostać wykonane zdjęcie członków włoskiej organizacji unoszących ręce w geście faszystowskiego pozdrowienia. Fotografia była rozpowszechniana w internecie. Jednak policja ujawniła, że zdjęcie zrobiono we Włoszech około rok temu.

 

- Włoska organizacja jest legalnie funkcjonującym ugrupowaniem politycznym, dlatego nie można było zabronić im uczestnictwa w marszu. Byli jednak nieustannie monitorowani przez nasze służby. Nie stwierdziliśmy złamania polskiego prawa przez ich przedstawicieli - powiedział na konferencji prasowej w poniedziałek koordynator służb specjalnych Michał Kamiński.

 

W niedzielę z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego przeszedł ulicami Warszawy Biało-Czerwony Marsz "Dla Ciebie Polsko" zorganizowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Policja oszacowała, że uczestniczyło w nim 250 tys. osób. Na jeden marsz złożyły się formalnie dwa zgromadzenia - jedno organizowane przez rząd, a drugie przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości.

bas/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie