"Tłumy świętowały w Warszawie niepodległość". BBC relacjonuje niedzielny marsz

Świat

BBC podała, że "większość uczestników niedzielnego marszu w Warszawie niosła polskie flagi i miała biało-czerwone opaski na ramieniu, ale niektórzy mieli także transparenty reprezentujące radykalnie prawicowe partie z Polski i Włoch". Telewizja zaznaczyła, że wzięły w nim udział "wielkie tłumy", a "wielu uczestników przyniosło czerwone race, które wypełniły ulice dymem".

Redakcja zaznaczyła, że coroczne wydarzenie jest współorganizowane przez radykalnie prawicowy Obóz Narodowo-Radykalny i w przeszłości dochodziło na nim do aktów przemocy. Zastrzegła jednak, że marsz jest popularny także "wśród tysięcy zwykłych, patriotycznych Polaków, w tym zwolenników rządzącego Prawa i Sprawiedliwości".

 

BBC przypomniała w tym kontekście wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy, który przed niedzielnym marszem podkreślał radosny wymiar Święta Niepodległości i "ostrzegał, że osoby niosące obraźliwe transparenty lub wznoszące hasła, które pojawiły się w ubiegłym roku - takie jak »Czysta Polska, biała Polska« - będą ścigane przez policję".

 

Pokojowy przebieg mimo udziału skrajnie prawicowych grup

 

Jak podkreślono, pomimo udziału skrajnie prawicowych grup, "wydarzenia (w Warszawie) przebiegły pokojowo i nie było doniesień o obraźliwych transparentach lub przyśpiewkach".

 

Jednocześnie BBC wskazała, że partie opozycyjne zbojkotowały niedzielne obchody, a organizacja marszu zbiegła się w czasie z apelem prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który w przemówieniu w Paryżu wezwał światowych przywódców do odrzucenia nacjonalizmu.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie