Odporna na antybiotyki bakteria w Piotrkowie Trybunalskim. Zamknięto oddział szpitala
Groźną bakterię "New Delhi" wykryto u jednej z pacjentek Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim. Kobieta została umieszczona w izolatce, a oddział wewnętrzny szpitala został zamknięty do odwołania. "New Delhi" należy do grupy bakterii jelitowych. Może powodować m.in. zagrażające życiu zapalenie płuc, a także zapalenie opon mózgowych.
- Wykryliśmy bakterię w trakcie badań przesiewowych wykonywanych przy przyjęciu do szpitala. Z naszych wstępnych informacji wynikało, że jest to bakteria antybiotykooporna - powiedziała portalowi epiotrkow.pl Aneta Baranowska, z-ca dyrektora Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie. Obecność bakterii potwierdził później Krajowy Ośrodek Referencyjny Lekowrażliwości Drobnoustrojów.
Jak poinformowano, przyjęta pod koniec października pacjentka, u której później wykryto bakterię została umieszczona w izolatce. Od tego czasu przyjęcia na oddział oraz odwiedziny zostały wstrzymane do odwołania.
Bakteria szybko się rozprzestrzenia
Klebsiella pneumoniae NDM zwana potocznie "New Delhi" została wyizolowana po raz pierwszy w 2008 r. w Indiach. U jej nosiciela rozpoznano zakażenie układu moczowego. Bakteria bardzo szybko się rozprzestrzenia. Może powodować sepsę, czyli zakażenie krwi, zapalenie płuc i pęcherza moczowego.
Pierwszy przypadek śmiertelny wystąpił w Belgii w czerwcu 2010 roku. W 2014 r. w Polsce stwierdzono obecność bakterii K. pneumoniae NDM u kilkuset nosicieli, głównie w Warszawie i Poznaniu. W 2018 roku kolejny przypadek ujawniono w Lublinie.
Czytaj więcej
Komentarze