Tłum na Paradzie Niepodległości w Łodzi. Wśród uczestników liderzy opozycji

Polska
Tłum na Paradzie Niepodległości w Łodzi. Wśród uczestników liderzy opozycji
Twitter/Piotr Borys

Setki łodzian biorą udział w Paradzie Niepodległości, która w niedziele po południu ruszyła sprzed łódzkiego magistratu i przejdzie ulicami miasta. Wśród jej uczestników są m.in. liderzy opozycji - Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer, Barbara Nowacka i prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Przed rozpoczęciem parady odsłonięto pamiątkową Tablicę Niepodległości umieszczoną na budynku  budynku Urzędu Miasta, poświęconą mieszkańcom Łodzi walczącym o niepodległość.

 

- Dziś odsłaniamy tę symboliczną tablicę, żeby przypomnieć i podziękować wszystkim tym, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju. Żeby podziękować tym, którzy cieszyli się wolnością już w 1918 roku, że mogli poczuć się wreszcie mieszkańcami wolnej Polski - powiedziała Hanna Zdanowska. 

 

Abp metropolita łódzki Grzegorz Ryś dodał, że "wolni i wielcy ludzie tworzą wielki i wolny naród, który tworzy wolną i wielką ojczyznę".

 

Przed paradą rozdawane były flagi i gadżety patriotyczne - wszystko w kolorach biało-czerwonych.

 

Barwny pochód, w której biorą udział m.in. rekonstruktorzy prezentujący polskie formacje zbrojne od czasów powstania styczniowego przez bojowców PPS, legionistów Piłsudskiego aż po żołnierzy Armii Krajowej, prowadzony jest przez harcerzy trzymających 123-metrową flagę narodową. Wśród jej uczestników są m.in. liderzy opozycji - Grzegorz Schetyna (PO), Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna), Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska) i gospodarz Łodzi, Hanna Zdanowska.

 

PAP/Grzegorz Michałowski

 

Pochód przejdzie ulicami Łodzi na piknik patriotyczny w Manufakturze, który w tym roku ma wyjątkową oprawę. W programie wydarzenia m.in. występy artystyczne, prezentacje musztry, szermierki z bagnetami, walk z użyciem broni białej, pokaz broni z różnych epok, sprzętu i wyposażenia wojskowego oraz historycznych wozów bojowych. Chętni mogą "wstąpić do Legionów, otrzymać legitymację z okresu międzywojennego i nieśmiertelnik".

 

Zaplanowano wspólne odśpiewanie hymnu polskiego, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, a także zabawę przy ognisku. Wszystko zakończy się pokazem sztucznych ogni.

 

PAP/Grzegorz Michałowski

 

Łódzkie uroczystości 100-rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła przed południem uroczysta msza św. w bazylice archikatedralnej w intencji ojczyzny, celebrowana przez abpa Grzegorza Rysia. Po jej zakończeniu uroczystości przeniosły się przed Grób Nieznanego Żołnierza.

dro/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie