Na boisku, na plaży, na jeziorze. W samo południe Polacy zaśpiewali hymn

Świat

Polski hymn można było usłyszeć w niedzielę w wielu miejscach w Polsce i na świecie. W ramach akcji "Niepodległa do hymnu!" Mazurka Dąbrowskiego odśpiewali nie tylko Polacy.

"Mazurek Dąbrowskiego" śpiewany był m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii, Korei Południowej, Japonii, Meksyku, Peru, Indonezji, Nowej Zelandii, a także w wielu miejscach w Polsce, m.in. na Śnieżce, jeziorze Dywickim, w Rzeszowie, Malborku, Inowrocławiu i Darłowie.

 

 

 

Mazurka zagrały zespoły polskich teatrów, oper, filharmonii oraz orkiestry straży pożarnej, wojska, policji.

 

 

W Warszawie na placu Zamkowym Mazurka zaintonował trębacz. Kilkaset osób w różnym wieku zaśpiewało razem cztery zwrotki hymnu Polski.

 

Na krakowskim Rynku Głównym tłumy, w tym rodziny z dziećmi oraz turyści, zebrały się, by wspólnie zaśpiewać polski hymn. Zebrani trzymali w rękach biało-czerwone, mieli również wpięte biało-czerwone kotyliony.

 

W samo południe z wieży Bazyliki Mariackiej zamiast hejnału zabrzmiał hymn, zapowiadając kolejne stulecie niepodległości. Cztery zwrotki hymnu zagrali na trąbkach ogniomistrz Łukasz Włodarczyk i starszy strażak Jarosław Stelmach. Wspólny śpiew zakończył się gromkimi brawami.

 

 

Mazurek Dąbrowskiego zaśpiewano także na wzgórzu wawelskim, gdzie wcześniej - w katedrze wawelskiej - odprawiona została msza święta za ojczyznę, pod przewodnictwem metropolity krakowskiego apb. Marka Jędraszewskiego.

 

W samo południe hymn rozbrzmiał również w Poznaniu.  

 

 

Hymn o godz. 12 zaśpiewano też w wielu miejscach na świecie, we Włoszech np. Polacy zebrani w kościele pw. św. Stanisława w Rzymie. Organizatorem byli duszpasterstwo Polaków we Włoszech wraz z działaczami polonijnymi.

 

 

Tysiące Polaków mieszkających na Litwie, goście z Polski, przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej wzięli udział w akcji "Niepodległa do hymnu" i wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego na Wileńskim Cmentarzu na Rossie przy mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

 

W Czechach hymn odśpiewano w kościele pod wezwaniem św. Jana Pawła II polskiej parafii w Pradze. Podobnie było podczas uroczystej mszy świętej w najstarszym sanktuarium maryjnym "Marianka|" pod Bratysławą - w kościele pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

dk/jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie