Organizacje proobronne na ćwiczeniach Anakonda-18

Polska
Organizacje proobronne na ćwiczeniach Anakonda-18
PAP/Tytus Żmijewski

Organizacje proobronne z całej Polski uczestniczą w ćwiczeniu Anakonda-18, szkoląc się we współdziałaniu z wojskami - poinformowało centrum prasowo-informacyjne ćwiczenia.

Na poligonie w Orzyszu swoje zadania wypełniają plutony Komponentu Organizacji Proobronnych (KOP) ze Związku Strzeleckiego "Strzelec", Organizacji Społeczno-wychowawczej z Nowego Sącza i Grajewa, Jednostki Strzeleckiej 1007 z Ełku, Stowarzyszenia FIA (Fideles et Instructi Armis - Wierni w gotowości pod bronią) oraz Stowarzyszenia Proobronnego "Garda"- z Garwolina - łącznie około 100 osób.

 

Mają zadanie wspierać ćwiczące wojska

 

Wszystkie organizacje biorące w ćwiczeniu są uczestnikami programu szkoleniowego "Paszport do współpracy pododdziałów organizacji proobronnych z jednostkami wojskowymi", koordynowanego przez Biuro do Spraw Proobronnych MON.

 

 

Szkolenie poligonowe rozpoczęło się od instruktażu z zasad bezpieczeństwa, bhp oraz regulaminu obiektów poligonowych ośrodka szkolenia Wojsk Lądowych Orzysz.

 

Głównym zadaniem pododdziałów paramilitarnych jest współdziałanie z grupą rekonesansowo-przygotowawczą 3. batalionowego zgrupowania taktycznego 12. Brygady Zmechanizowanej oraz pomoc przy wprowadzeniu sił głównych zgrupowania do wskazanego rejonu.

 

 

Działania plutonów Komponentu Organizacji Proobronnych w rejonie Orzysza potrwają trzy doby, podczas których członkowie stowarzyszeń będą wspierać organizację obozowiska, rozpoznanie rejonu i współpracować przy ochronie rejonu ześrodkowania wojsk.

 

W Polsce ćwiczy ok. 12 tys. żołnierzy

 

Wsparcia logistycznego udzielił organizacjom proobronnym batalion saperów 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz 24. Wojskowego Oddziału Gospodarczego z Giżycka.

 

Udział organizacji probronnych w ćwiczeniu odbywa się podstawie decyzji ministra obrony oraz porozumienia o współpracy, zawartego między dowódcą operacyjnym rodzajów sił zbrojnych, dyrektorem Biura ds. Proobronych a władzami organizacji proobronnych.

 

 

Członkowie tych organizacji, którzy mają zadanie wspierać ćwiczące wojska, działają na kilku poligonach - w rejonie Orzysza, Drawska Pomorskiego i Morąga w układzie militarnym, a w woj. lubelskim, kujawsko-pomorskim i podlaskim w układzie pozamilitarnym.

 

Anakonda to największe, odbywające się co dwa lata od 2006 r., ćwiczenie polskich sił zbrojnych, w którym uczestniczą także sojusznicy. W tym roku na poligonach w Polsce ćwiczy ok. 12 tys. żołnierzy, a ok. 5 tys. w państwach bałtyckich. Poza Polską siły przysłało 10 państw sojuszniczych. Anakonda-18 rozpoczęła się w październiku od części dowódczo-sztabowej; od środy trwa etap z działaniami wojsk w terenie (Livex); pod koniec od końca listopada do 6 grudnia potrwa część dowódczo-sztabowa.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie