Prezydent: Anakonda-16 odpowiada na współczesne wyzwania

Polska
Prezydent: Anakonda-16 odpowiada na współczesne wyzwania
PAP/Marcin Bielecki

- To są ćwiczenia, które odpowiadają na wyzwania współczesnych czasów, na architekturę bezpieczeństwa, która dzisiaj jest w Europie - powiedział prezydent Andrzej Duda, który w poniedziałek obserwował ćwiczenia.

Prezydent w Chełmnie (Kujawsko-Pomorskie) obserwował budowę mostu amfibijnego na Wiśle przez żołnierzy niemieckich i brytyjskich z wielonarodowego batalionu inżynieryjnego. Most złożony z 31 amfibii o długości 331 metrów zbudowano w pół godziny. Prezydent ćwiczenie obserwował z brzegu, a następnie przeszedł się po części mostu.


Andrzej Duda podkreślił, że ćwiczenia Anakonda-16 są największymi ćwiczeniami wojskowymi w Polsce po 1989 r. Jak mówił, pokazują one gotowość do "kolektywnej obrony naszego terytorium". - Będą pozwalały wojskom NATO sprawnie bronić każdego terytorium państwa członkowskiego – zaznaczył prezydent. Dodał, że mają one służyć pokazaniu jedności sojuszniczej, doskonaleniu współpracy i koordynacji działań.


Wcześniej w Drawsku Pomorskim (woj. zachodniopomorskie) prezydent obejrzał pokaz połączonego ognia artylerii i lotnictwa. Spotkał się także z żołnierzami biorącymi udział w ćwiczeniu Anakonda-16. Andrzej Duda ocenił, że ćwiczenie przebiegło bardzo sprawnie, a żołnierze szybko się zgrali. - Mam nadzieję, że zrobiło (to) wrażenie na wszystkich - dodał prezydent.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie