"DGP": 23 proc. stawka VAT zostaje z nami na dłużej

Biznes
"DGP": 23 proc. stawka VAT zostaje z nami na dłużej
pixabay.com/public domain

Ministerstwo Finansów opublikuje we wtorek projekt nowelizacji, w którym ostatecznie zerwie z "tymczasowością" podwyższonego VAT - pisze w "Dziennik Gazeta Prawna". Wyższe stawki podatku VAT - podstawową 23 proc. i obniżoną 8 proc. - po raz pierwszy wprowadził rząd PO-PSL w 2011 r.

Jak przypomina "DGP", kolejne gabinety co dwa lata przedłużały tę w założeniu tymczasową podwyżkę. Resort finansów w zamian za to proponuje sztywne, ustawowe zapisanie warunków, po spełnieniu których stawki VAT automatycznie wrócą do swoich podstawowych wielkości - 22 i 7 proc. Według dziennika, obniżka jednak nie nastąpi szybko.

 

Zgodnie z ministerialnym projektem powrót do niższych stawek nie będzie już zależał bezpośrednio od decyzji polityków, lecz od poziomu deficytu finansów publicznych oraz długu. Podwyższone stawki mają obowiązywać tak długo, aż spełnione będą dwa warunki. Pierwszy: dług publiczny pomniejszony o wartość gotówki, jaką MF ma na swoich rachunkach np. ze sprzedaży obligacji, "będzie się utrzymywał powyżej 43 proc. PKB".

 

Warunek drugi: różnica między deficytem sektora finansów publicznych, a celem do którego Polska zobowiązała się zmierzać, będzie większa niż 6 proc. PKB.

 

WIDEO: "PiS łupi podatników". Nowoczesna wzywa do realizacji obietnic o niższych stawkach VAT

 

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie