Służba Ochrony Państwa włączona do ochrony marszu 11 listopada. "To uroczystość państwowa"

Polska
Służba Ochrony Państwa włączona do ochrony marszu 11 listopada. "To uroczystość państwowa"
SOP

Zapowiedziany przez rzecznika prezydenta marsz 11 listopada będzie uroczystością państwową, a w jego zabezpieczenie włączy się Służba Ochrony Państwa - poinformowało RMF FM. Nie jest też wykluczone wsparcie policji przez inne służby, m.in. Żandarmerię Wojskową. Wszystko z powodu fali zwolnień lekarskich wśród funkcjonariuszy policji.

Podczas środowego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego ustalono, że 11 listopada zostanie zorganizowany wspólny biało-czerwony marsz.

 

Uroczystość państwową ochrania SOP

 

- Będzie on miał charakter uroczystości państwowej. Organizacją marszu zajmie się rząd - poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

 

Poinformował ponadto, że marsz rozpocznie się w niedzielę o godz. 15 i przejdzie trasą, którą miał przejść zakazany przez prezydent Warszawy Marsz Niepodległości.

 

Jak podkreśla RMF FM, włączenie SOP w zabezpieczenie marszu oznacza, że tworzone policyjne plany zabezpieczenia marszu trzeba będzie skonsultować ze Służbą. W tych planach muszą być uwzględnione nowe zagrożenia, które pojawiają się w związku z udziałem w tej imprezie osób ochranianych przez Służbę - m.in. prezydenta i premiera.

 

"Minimalna liczba funkcjonariuszy będzie zapewniona"

 

Radio zwraca także uwagę na tzw. psię grypę, czyli falę zwolnień lekarskich funkcjonariuszy policji. Rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka poinformował, że w całym kraju na L4 może przebywać nawet kilkanaście procent funkcjonariuszy. 

 

Jak ustaliło RMF FM, sytuacja w policji "nie jest komfortowa", ale minimalna liczba funkcjonariuszy gwarantująca bezpieczeństwo na państwowym marszu będzie zapewniona. Nie jest też wykluczone wsparcie policji przez inne służby, m.in. Żandarmerię Wojskową.

zdr/hlk/ rmf24.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie