"Przecież to jest prawnik, moja koleżanka na wydziale prawa". Pawłowicz o prezydent stolicy

Polska

- Pani Gronkiewicz-Waltz nie ma żadnej kompetencji z ustawy o zgromadzeniach do decydowania o zgromadzeniach cyklicznych - stwierdziła posłanka PiS Krystyna Pawłowicz. Jak podkreśliła w rozmowie z Polsat News, tylko wojewoda może wydać ewentualny zakaz organizowania takiego zgromadzenia.

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz wydała w środę decyzję o zakazie organizacji Marszu Niepodległości 11 listopada, który organizowany jest przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości współtworzone przez m.in. Młodzież Wszechpolską, Obóz Narodowo-Radykalny i Ruch Narodowy.

 

Pawłowicz: "Nie ma żadnej decyzji"

 

Krystyna Pawłowicz stwierdziła w rozmowie z Polsat News, że "nie ma żadnej decyzji" o zakazie organizacji marszu. 

 

- Pani Gronkiewicz-Waltz nie ma żadnej kompetencji do decydowania o zgromadzeniach cyklicznych. W sprawie zgromadzeń cyklicznych, a takim jest Marsz Niepodległości, informuje się wojewodę, który jako jedyny może ewentualnie wydać zakaz organizowania marszu - wyjaśniła posłanka PiS.

 

"Nie wiem, kim jest pani Gawor"

 

Zdaniem Pawłowicz, decyzja prezydent stolicy to "próba podburzania".

 

- To prowokacja na całą Polskę. Tym bardziej, że ludzie przyjadą z całej Polski, zapowiadają się też z zagranicy - dodała polityk PiS.

 

- Przecież to jest prawnik, moja koleżanka od 40 lat na wydziale prawa - powiedziała o Gronkiewicz-Waltz. - Rządzi pani (Ewa - red.) Gawor? Ja nie wiem, kim jest pani Gawor, kim jest z wykształcenia - oznajmiła posłanka PiS.

 

Weźmie udział w marszu

 

Pawłowicz podkreśliła, że weźmie udział w marszu 11 listopada. - Jest legalny, nie został przez wojewodę wycofany - tłumaczyła.

 

Po środowej decyzji Gronkiewicz-Waltz, prezydent Andrzej Duda spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim i - jak poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski - na spotkaniu ustalono, że zostanie zorganizowany "wspólny biało-czerwony marsz", który będzie objęty patronatem narodowym przez prezydenta, a jego organizacją zajmie się rząd.

zdr/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie