Sejmowe komisje za odrzuceniem projektu likwidującego obowiązek szczepień

Polska

Komisje zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny opowiedziały się w czwartek za odrzuceniem obywatelskiego projektu, który przewiduje likwidację obowiązku szczepień ochronnych. Za odrzuceniem projektu opowiedziało się 55 posłów połączonych komisji. Przeciw były dwie osoby, nikt nie wstrzymał się od głosu. W Polsce odnotowano już 144 przypadki zachorowań na odrę.

Głosowanie poprzedziły wypowiedzi m.in. szefa GIS Jarosława Pinkasa, prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorza Cessaka, prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej Andrzeja Matyi, Ewy Augustynowicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH oraz rzecznika praw pacjenta Bartłomieja Chmielowca.

 

- Mówiliśmy o tym, że projektów obywatelskich nie będziemy odrzucać w pierwszym czytaniu, dzisiaj była szansa (na komisji - red.) żeby posłuchać ekspertów. Nasza decyzja jest taka, że szczepienia będą obowiązkowe. Nic w tej kwestii się nie zmieni, nie pracujemy nad nowymi rozwiązaniami - oświadczyła rzeczniczka PiS Beata Mazurek w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie.

 

Jak dodała, szczepienia obowiązkowe funkcjonują "bodajże od 60 lat i będą utrzymane w takiej formie, w jakiej są dotychczas".

 

Poinformowała, że klub PiS nie pracuje nad zmianami dotyczącymi tej kwestii, ani - jak zaznaczyła - "z tego co wiem, to ministerstwo zdrowia również nie".


Obywatelski projekt zakłada likwidację obowiązku szczepień, wprowadzając ich dobrowolność. Pozostawiono go jedynie dla stanu zagrożenia epidemicznego i epidemii. Stanowisko rządu wobec inicjatywy jest negatywne.

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie