Nowe polskie paszporty z najlepszymi dotąd zabezpieczeniami i niepodległościową galerią

Biznes
Nowe polskie paszporty z najlepszymi dotąd zabezpieczeniami i niepodległościową galerią
PAP/Marcin Obara
Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak i prezes PWPW Jakub Skiba podczas konferencji prasowej o pierwszym etapie prac nad nowegym wzorem paszportu.

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych rozpoczęła proces produkcji nowego paszportu, który będzie upamiętniał 100-lecie niepodległości Polski po 123 latach zaborów - poinformował w poniedziałek prezes PWPW Jakub Skiba. Będzie to jeden z najlepiej zabezpieczonych dokumentów - dodał. Nowy wzór paszportu będzie dostępny od 2018 roku.

W 2018 r. ważność straci 1,3 mln paszportów. Nowe książeczki będą wydawane sukcesywnie osobom, które złożą wniosek. Nie będzie obowiązku wymiany obecnych paszportów na nowe.

 

Nie będzie obowiązku wymiany

 

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej w siedzibie PWPW w Warszawie podkreślił, że dotychczasowe paszporty zachowają ważność, a ich wymiana "będzie się odbywała w sposób płynny".

 

Minister przypomniał, że nowy wzór paszportu oprócz zabezpieczeń będzie zawierał "bardzo ważne przesłanie związane ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości". "Na 19 stronach paszportu zostaną umieszczone wizerunki i odniesienia do ludzi, zdarzeń i tego wszystkiego, co związane jest z setną rocznicą odzyskania niepodległości" - powiedział Błaszczak.

 

Prezes PWPW zapewnił, że paszport będzie bardzo dobrze zabezpieczony, przy użyciu najnowszych technologii. "Będzie to jeden z najlepiej chronionych dokumentów" - powiedział Skiba. "Proces produkcji już się rozpoczął. (...) Naszym celem jest to, żeby w jakimś dobrym momencie w przyszłym roku ten paszport udostępnić obywatelom" - dodał.

 

Błaszczak dodał, że wzory paszportu zmieniają się co około 10 lat, a obecnie obowiązujący został przyjęty w 2006 roku. Podkreślił,

 

Niepodległościowa historia w paszporcie

 

Zespół ekspertów stworzył listę 26 motywów graficznych - 13 motywów, które zostaną umieszczone na stronach wizowych dokumentu paszportowego i 13 propozycji, na które można było głosować. Sześć z tych ostatnich trafi do nowych paszportów. Są to: Mogiła Mogił - Kopiec Czynu Niepodległościowego, Gabriel Narutowicz, orzełek legionowy, mauzoleum Matka i Serce Syna, Eugeniusz Kwiatkowski oraz obraz Jacka Malczewskiego "Polonia".

 

Grafiki wybrane do książeczki paszportowej przez ekspertów to motyw lwowski - Antoś Petrykiewicz, a ponadto Bitwa Warszawska, godło II RP, Grób Nieznanego Żołnierza, Ignacy Paderewski, Józef Piłsudski, Odznaka Korpusu Ochrony Pogranicza, odznaka pamiątkowa wojsk wielkopolskich, order Virtuti Militari, powstania śląskie, Roman Dmowski, Wincenty Witos i Roman Korfanty.

 

Znajdująca się na liście spółek strategicznych Skarbu Państwa Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych zajmuje się m.in. produkcją paszportów, dowodów osobistych, praw jazdy, dowodów rejestracyjnych. Jest także producentem banknotów zamawianych m.in. przez Narodowy Bank Polski.

 

Dyplomatyczny zgrzyt z polskimi dokumentami

 

Pierwotnie w paszportach miały się znaleźć wizerunki Ostrej Bramy z WIlna i Cmentarza Orląt Lwowskich. Zaprotestowały władze Litwy i Ukrainy.

 

- Uważamy, że ten projekt jest nieprzyjaznym krokiem, który będzie miał negatywny wpływ na rozwój naszego, prawdziwie przyjaznego, strategicznego partnerstwa ukraińsko-polskiego - powiedziała rzeczniczka ukraińskiej dyplomacji Mariana Beca.

 

Jednak 11 września minister spraw wewnętrznych i administracji poinformował, że resort zrezygnował z ich umieszczania.

 

Błaszczak poinformował przy tym, że stało się tak w wyniku konsultacji społecznych. Jego zdaniem swoje opinie ws. nowego polskiego paszportu, upamiętniającego stulecie odzyskania niepodległości, przedstawiło 763 tys. osób, które weszły na stronę zaprojektujpaszport.gov.pl.

 

- Chciałbym podziękować wszystkim, którzy oddali swoje głosy w tych konsultacjach - dodał wtedy Błaszczak.

 

PAP, polsatnews.pl

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie