"Będzie się musiał trochę napocić". Sasin o przesłuchaniu Tuska przed komisją ds. Amber Gold

Polska

- Dotychczasowe przesłuchania przed komisją śledczą ds. Amber Gold pokazały, że był parasol ochronny. Donald Tusk i politycy PO byli zaangażowani w chronienie tej działalności - uważa Jacek Sasin, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów. - Chciałbym się dowiedzieć, co premier ma na ten temat do powiedzenia - dodał Sasin w "Graffiti" Polsat News.

Dziś zbierze się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold, która na godz. 10 zaplanowała przesłuchanie b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. - To będzie trudne przesłuchanie dla Donalda Tuska - skomentował Jacek Sasin w rozmowie z Piotrem Witwickim. 

 

- Donald Tusk jest rzeczywiście mistrzem, jeżeli chodzi o tworzenie show, to faktycznie. Natomiast zobaczymy, na ile będzie potrafił zmierzyć się z prawdą i na ile będzie potrafił wiarygodnie przed tą komisją wypaść, bo nie chodzi o to, żeby robić show. Ja myślę, że show w wykonaniu Donalda Tuska wielokrotnie Polacy już widzieli i już ten styl uprawiania polityki i w ogóle życia publicznego odrzucili - ocenił Sasin.

 

Spółka Amber Gold powstała na początku 2009 r. i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. W połowie 2011 r. spółka przejęła większościowe udziały w liniach lotniczych Jet Air, następnie w niemieckich OLT Germany, a pod koniec 2011 r. w liniach Yes Airways. Powstała wtedy marka OLT Express.

 

Linie OLT Express upadłość ogłosiły pod koniec lipca 2012 r. Z kolei Amber Gold ogłosiła likwidację 13 sierpnia 2012 r., a tysiącom klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich. Według ustaleń, w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej firma oszukała niemal 19 tys. klientów, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.

 

"Nie odnieśliśmy sukcesu w dużych miastach"

 

Jacek Sasin odniósł się również do wyników II tury wyborów samorządowych. - Powinniśmy być zadowoleni z tego, że jest wysoka frekwencja. Wysoka frekwencja zawsze cieszy nawet jeśli wyniki, a te wczorajsze wyniki na pewno nie są wynikami, które mogą nas jakoś szczególnie cieszyć ale ogólnie bilans tych wyborów samorządowych jest dla Prawa i Sprawiedliwości bardzo korzystny. Wygraliśmy wyraźnie wybory do sejmików, wyraźnie ponad 34 proc. głosów, rekord jeśli chodzi o wybory sejmikowe.

 

 

Komentując wyniki w dużych miastach powiedział "rzeczywiście nie odnieśliśmy sukcesu w dużych miastach".

 

Wkrótce więcej informacji.

 

 

las/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie