Polska promuje w Iranie sprzęt górniczy, a Trump grozi kolejnymi sankcjami

Biznes
Polska promuje w Iranie sprzęt górniczy, a Trump grozi kolejnymi sankcjami
MSZ

W przeddzień wystawy Iran ConMin 2018 w Teheranie odbyło się spotkanie polskiej delegacji promującej w Iranie sprzęt górniczy. - Iran może być potencjalnym partnerem polskich producentów - mówił Jarosław Kaczyński, szef lokalnego biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. W sobotę Donald Trump zapowiedział, że 5 listopada ogłosi kolejne sankcje na Iran.

- 25 procent maszyn produkowanych w Polsce to sprzęt górniczy. Sądzimy, że ze względu na specyfikę irańskich kopalń będzie tu przydatny - mówił podczas spotkania z miejscowymi przedsiębiorcami Jarosław Kaczyński, kierownik Zagranicznego Biura Handlu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Teheranie, cytowany przez irańską agencję Mehr.

 

IranConMin to targi maszyn budowlanych i pojazdów, górnictwa i przemysłu kamieniarskiego w Teheranie. Zaczynają się w poniedziałek, 5 listopada; potrwają cztery dni.

 

Jak dodał Kaczyński, polski sprzęt górniczy pracuje w Iranie od 13 lat. - Od marca 2017 roku pomogliśmy 150 irańskim firmom dostarczając analizy rynkowe, raporty, organizując spotkania. Współpracowaliśmy też z 450 polskimi firmami w Iranie - mówił.

 

 

Szef lokalnego oddziału PAIH zwrócił uwagę, że od podpisania w 2015 roku porozumienia nuklearnego z Iranem, wymiana handlowa pomiędzy Warszawą a Teheranem wzrosła 187,5 proc., do 230 milionów dolarów rocznie w 2017 roku. W pierwszej połowie 2018 roku wzrost miał wynosić 20 proc.

 

Wymiana handlowa dotyczy głównie sprzętu rolniczego, medycznego; produktów spożywczych, szklanych i wyposażenia wnętrz. 

 

Spotkanie odbyło się w ramach programu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, który zakłada promocję polskich maszyn zagranicą do 2022 roku w krajach takich jak Rosja, Chiny, Turcja, Niemcy, Włochy, Wietnam, Kazachstan i Indie.

 

Jak głosi informacja na stronie PAIiH, w targach IranConMin udział wezmą m.in. "stowarzyszenia handlowe, architekci, inżynierowie, ministerstwa oraz uniwersytety, którzy (...) zaprezentują swoje najnowsze osiągnięcia i trendy w produktach oraz przeprowadzą dyskusje panelowe".

 

Polskie stoisko informacyjno-promocyjne zorganizowano w ramach Branżowego Programu Promocji branży maszyn i urządzeń.

 

"Sankcje nadchodzą"

 

Zaledwie dzień przed rozmowami polskiej delegacji w Teheranie, prezydent USA Donald Trump zapowiedział kolejne sankcje na Iran, publikując na Twitterze inspirowaną serialem "Gra o Tron" ilustrację z napisem "sankcje nadchodzą" i datą 5 listopada.

 

W maju tego roku prezydent USA wycofał Stany Zjednoczone z porozumienia nuklearnego, które Iran podpisał w 2015 roku z sześcioma mocarstwami (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy). Umowa miała na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji gospodarczych. Jeśli UE i pozostałym krajom nie uda się przekonać Teheranu do pozostania w układzie, w konsekwencji Iran może wrócić do wzbogacania uranu, tak by móc wyprodukować broń nuklearną.

 

W sierpniu prezydent Francji Emmanuel Macron zapewniał Iran, że pozostałe kraje nie mają zamiaru się wycofywać z porozumienia.

 

Teheran podkreśla, że będzie się trzymał postanowień porozumienia tylko pod warunkiem, iż odniesie przewidziane w nim korzyści gospodarcze. Irański rząd deklaruje odczekanie przynajmniej do listopada z decyzją w tej sprawie.

jm/dro/ Mehr
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie