"Wnioski o wpisanie do rejestru wyborców mogą nie zostać rozpatrzone do niedzieli"

Polska
"Wnioski o wpisanie do rejestru wyborców mogą nie zostać rozpatrzone do niedzieli"
Polsat News/PKW

Gminy mają trzy dni na rozpatrzenie wniosków o wpisanie do rejestru wyborców; składane nadal wnioski mogą nie zostać rozpatrzone przed niedzielną II turą wyborów samorządowych - poinformowało w piątek Ministerstwo Cyfryzacji.

"Zaobserwowaliśmy, że nadal składane są elektroniczne wnioski o wpisanie do rejestru wyborców. Przypominamy, że gminy mają 3 dni na ich rozpatrzenie. Prosimy brać pod uwagę, że - z uwagi na wspomniane terminy - wnioski te mogą zostać nierozpatrzone przed niedzielnymi wyborami" - czytamy na Twitterze resortu cyfryzacji.

 

 

Jeśli wyborca stale zamieszkuje w jednym miejscu, ale zameldowany jest na pobyt stały gdzie indziej, może złożyć wniosek w urzędzie gminy, na obszarze której stale mieszka, o wpisanie do rejestru wyborców.

 

O wpisanie do stałego rejestru wyborców można wnioskować m.in. internetowo, na stronie Obywatel.gov.pl z użyciem Profilu Zaufanego (Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możemy potwierdzać swoją tożsamość w internecie; służy jako elektroniczny podpis).

 

W czasie wyborów samorządowych, które odbyły się 21 października, o problemach z dopisywaniem do rejestru wyborców przez system elektroniczny donosili zarówno użytkownicy portali społecznościowych, jak i media. Wynikały one m.in. z faktu, iż system nie dawał możliwości przesłania dokumentów potwierdzających fakt stałego zamieszkiwania w gminie, w której ktoś chciał się dopisać do rejestru.

 

Minister cyfryzacji Marek Zagórski tłumaczył później, że platforma ePUAP zadziałała prawidłowo, a przesyłany do gminy wniosek nie mógł zawierać innych załączników niż określone w ustawie. Zagórski podkreślił, że weryfikacja wniosków była zadaniem gmin i nie wszystkie z nich realizowały tę procedurę prawidłowo.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie