Poseł Marek Jakubiak odchodzi z Kukiz'15. "Nie wiem, co się z Pawłem stało"

Polska

Poseł w ciągu miesiąca ma wyjaśnić, jaka będzie jego polityczna przyszłość. W programie "Polityka na Ostro" przekonywał, że nie planuje zakładania własnej partii. Wzbraniał się też od odpowiedzi, czy przyjąłby zaproszenie od PiS. - Życzę Markowi Jakubiakowi wszystkiego dobrego przy zakładaniu jego partii - stwierdził Paweł Kukiz. Poseł Jakubiak przekonywał, że nie wie, "co się z Pawłem stało".

O decyzji posła Marka Jakubiaka w sprawie jego odejścia z ugrupowania Kukiz'15 poinformował RMF FM. Odniósł się do niej lider ruchu Paweł Kukiz. - Życzę Markowi Jakubiakowi wszystkiego dobrego przy zakładaniu jego partii, ale nie ma  zgody na użycie nazwy Kukiz'15 czy K'15 czy jakiegokolwiek hasła wyborczego Kukiz'15 - powiedział.

 

"Nagle go olśniło, że to jest jakaś zła koncepcja"

 

Paweł Kukiz przyznał, że o całej sprawie dowiedział się od osób trzecich. - Rozumiem, że Jakubiak nie mógł się pogodzić z tym, że Kukiz'15 nie będzie partią polityczną i nie będzie pobierał subwencji z budżetu państwa - stwierdził lider ruchu Kukiz'15.

 

Kukiz dodał, że wiadomość przyjmuje z żalem, ale zauważył, że: - Jakubiak wiedział, że wchodzimy jako ruch obywatelski, apartyjny, który nie pobiera subwencji - nagle go olśniło, że to jest jakaś zła koncepcja.

 

"Marek! Idź za nimi"

 

Informacja o tym, że Jakubiak zamierza założyć partię pojawiła się po tym, gdy w nocy z piątku na sobotę na twitterowym koncie Pawła Kukiza zamieszczono serię wpisów odnoszących się do polityków tego ugrupowania, którzy w ostatnich dniach opuścili jego szeregi.

 

Z klubem Kukiz‘15 pożegnał się wcześniej Adam Andruszkiewicz (do koła poselskiego Wolni i Solidarni Kornela Morawieckiego), w piątek - Jakub Kulesza, który przystąpił do partii Wolność Janusza Korwin-Mikkego.

 

Gdy Marek Jakubiak na Twitterze życzliwie wyraził się o obu posłach, Kukiz zareagował wpisem: "Marek! Idź za nimi, skoro im dobrze życzysz!"

 

O Tyszce: to szkodnik, kukułka i człowiek-demola  

 

W rozmowie z Agnieszką Gozdyrą Jakubiak zdecydowanie zaprzeczył, by myślał o własnej partii. - O tym, że zakładam partię, powiedziałem specjalnie, drogi Pawle (zwrócił się w programie do Pawła Kukiza - red.), żeby odciągnąć od ciebie uwagę, od tego, co wyczyniasz - powiedział Marek Jakubiak w programie "Polityka na Ostro". 

 

Przekonywał, że ma do Pawła Kukiza mnóstwo sympatii. - Paweł Kukiz nie daje sobie pomóc, mówię to ze łzami w oczach. A to jest mój Paweł, nie wiem, co się z nim dzieje - mówił Jakubiak. 

 

Jego zdaniem ogromny wpływ na lidera ruchu ma poseł Stanisław Tyszka, którego nazwał szkodnikiem w klubie Kukiz '15. Jest jak kukułka, która wyrzuca młode z gniazda, gdy wykluje się nowe. Mówiłem Pawłowi, że ma u siebie kukułkę, ale Paweł jest pod jego wielkim wpływem - przekonywał poseł. 

 

- Stanisław Tyszka to człowiek-demola, nic wokoło niego nie powstanie, wszystko, co dobre w klubie Kukiz'15 było niszczone. Mam dość knucia - przekonywał Jakubiak wyjaśniając, że w niedzielę, w trakcie trwania ciszy wyborczej, miał zostać usunięty z klubu poselskiego Kukiz'15, a za wszystkim miał stać m.in. poseł Tyszka. Jakubiak podkreślił, że jego klubowi koledzy otrzymywali telefony, w których mieli się zadeklarować, że poprą usunięcie Jakubiaka z klubu. Jednak to nie poseł Tyszka miał te telefony wykonywać.  

 

- Wystarczyło powiedzieć - "Marek, idź sobie" - dodał Jakubiak.

 

"My wegetujemy dzisiaj jako ugrupowanie"

 

W poniedziałek rano Jakubiak zapytany w radiu RMF FM o to, czy zamierza powołać partię, odrzekł: - Rozważam taką sytuację, taki ruch. Mówię o nim już od ponad dwóch lat i dalej nie mogę patrzeć, jak brniemy. My wegetujemy dzisiaj jako ugrupowanie. Musimy zrobić krok do przodu. Muszę to powiedzieć, czy to się Pawłowi Kukizowi podoba czy nie - mówił.

 

Wyjaśnił, że Paweł Kukiz "nie musi wstępować do tej partii, natomiast partia musi być wsparciem dla ruchu Kukiz’15 w absolutny sposób".

 

Zadeklarował, że zaprosiłby także byłych posłów klubu Kukiz‘15. Zapewnił, że nie byłaby to satelicka partia PiS. - Ja w ogóle PiS-u nie widzę w tych rozgrywkach - powiedział.

 

 

grz/ RMF FM, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie