Decyzja ws. ekstradycji Artura C. z Irlandii - 19 listopada. To jego dotyczyły pytania do TSUE

Świat
Decyzja ws. ekstradycji Artura C. z Irlandii - 19 listopada. To jego dotyczyły pytania do TSUE
Polsat News

Irlandzka sędzia Aileen Donnelly zapowiedziała, że 19 listopada chce orzec, czy zgadza się na ekstradycję Artura C., 31-letniego Polaka, podejrzanego o handel narkotykami, poszukiwanego trzema międzynarodowymi listami gończymi. Jego ekstradycji domaga się Polska. Sędzia Donnelly od wielu miesięcy ma wątpliwości, czy Artur C. będzie sądzony w swoim kraju w uczciwym procesie.

41-letni Artur C., poszukiwany przez polską policję od pięciu lat, jest podejrzany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i handel narkotykami. Wydano za nim trzy międzynarodowe listy gończe. Został zatrzymany w Irlandii w maju 2017 r. na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania.

 

Sędzia Donnelly w marcu wystąpiła do Trybunału Sprawiedliwości UE o opinię, czy Artur C., o którym polski wiceminister sprawiedliwości jeszcze przed procesem mówi, że jest groźnym przestępcą z mafii narkotykowej,  będzie sądzony w swoim kraju w uczciwym procesie. Jako argumenty podała też uruchomienie wobec Polski przez Komisję Europejską procedury z art. 7 traktatu unijnego, zmiany w polskim systemie sprawiedliwości oraz fakt, że nowa Krajowa Rada Sądownictwa "zdominowana jest w dużej mierze przez osoby z politycznej nominacji". 

 

25 lipca Trybunał uznał, że "organ sądowy, do którego zwrócono się o wykonanie Europejskiego Nakazu Aresztowania, musi wstrzymać się od jego wykonania, jeśli uzna, że dana osoba mogłaby zostać narażona na ryzyko naruszenia prawa podstawowego do niezawisłego sądu", a sądy mają w razie konieczności oceniać ryzyko dla rzetelnego procesu, biorąc pod uwagę stan praworządności. 

 

31 października odbyło się kolejne posiedzenie irlandzkiego sądu w tej sprawie. Reprezentujący prokuraturę generalną Remy Farrell stwierdził, że dokumenty przesłane przez prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie wyjaśniają, że stwierdzenia polityków "nie mają żadnego znaczenia", bo polskie sądy są od nich niezależne.

 

Reprezentujący Polaka adwokat Mark Lynam argumentował natomiast, że Zbigniew Ziobro próbuje "wpływać i kontrolować na sędziów". Z tego powodu, sędziowie mogą obawiać się "konfliktu z szefostwem".

 

Sędzia Donnelly stwierdziła, że postara się wydać orzeczenie w sprawie ekstradycji 19 listopada. Do tego czasu Artur C. ma pozostać w areszcie.

 

WIDEO - W marcu tamtejszy sąd miał spore wątpliwości, czy wydać polskiego obywatela w ręce polskiego wymiaru sprawiedliwości. Irlandzka sędzia zastanawiała się, czy Artur C. będzie miał w Polsce sprawiedliwy proces:

 

jm/dro/ Irish Legal News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie