W sprawie deportacji Artura C. do Polski opinię wyda Irlandzka Komisja Praw Człowieka i Równości

Świat
W sprawie deportacji Artura C. do Polski opinię wyda Irlandzka Komisja Praw Człowieka i Równości
Polsat News

Sędzia Aileen Donnelly poinformowała, że w sprawie Polaka Artura C., oskarżonego o handel narkotykami, opinię prawną wyda Irlandzka Komisja Praw Człowieka i Równości. Sprecyzowała też, na wyjaśnienie jakich kwestii oczekuje od strony polskiej. To Donnelly w marcu poprosiła Trybunał Sprawiedliwości UE o opinię, czy Artur C., będzie sądzony w Polsce w uczciwym procesie.

Aileen Donnelly w marcu wystąpiła do Trybunału Sprawiedliwości UE o opinię, czy - biorąc pod uwagę uruchomienie wobec Polski przez Komisję Europejską procedury z art. 7 traktatu unijnego - Artur C., oskarżony o handel narkotykami, będzie sądzony w swoim kraju w uczciwym procesie. Polska domaga się ekstradycji mężczyzny z Irlandii.

 

25 lipca Trybunał uznał, że "organ sądowy, do którego zwrócono się o wykonanie Europejskiego Nakazu Aresztowania, musi wstrzymać się od jego wykonania, jeśli uzna, że dana osoba mogłaby zostać narażona na ryzyko naruszenia prawa podstawowego do niezawisłego sądu", a sądy mają w razie konieczności oceniać ryzyko dla rzetelnego procesu, biorąc pod uwagę stan praworządności. 

 

Sędzia: nie wszystkie dokumenty zostały przetłumaczone

 

Irlandzka sędzia stwierdziła, że oczekuje od strony polskiej komentarza na temat "wpływu dymisji prezesów i wiceprezesów sądów przez rząd". Liczy także na wyjaśnienia władz dotyczące komentarza wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła, który nazwał Artura C. członkiem "mafii narkotykowej".

 

Donnely zwróciła również uwagę na fakt, że niektóre dokumenty przekazane przez stronę polską nie zostały przetłumaczone na język angielski.

 

Kolejne przesłuchanie w tej sprawie zaplanowane jest na ostatni dzień października. Jako amicus curiae ("przyjaciel sądu") do sprawy została zaproszona Irlandzka Komisja Praw Człowieka i Równości, która ma przygotować opinię prawną.

 

jm/   Irish Times

jm/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze