Premier Morawiecki spotka się w Warszawie z Angelą Merkel

Polska
Premier Morawiecki spotka się w Warszawie z Angelą Merkel
PAP/Andrzej Grygiel

W piątek w Warszawie, w związku z polsko-niemieckimi konsultacjami międzyrządowymi, z wizytą w Warszawie przebywać będzie kanclerz Niemiec Angela Merkel, która spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim. Tematem rozmów będą stosunki bilateralne, polityka europejska, energetyka oraz bezpieczeństwo.

Będą to XV polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. W spotkaniu, poza Morawieckim i Merkel wziąć ma udział większość konstytucyjnych ministrów obu rządów.

 

Z programu wizyty wynika, że szef polskiego rządu powita Merkel o godz. 11.30 na dziedzińcu Belwederu. Następnie odbędzie się spotkanie szefów obu rządów. Z kolei po godz. 13 zaplanowana jest sesja plenarna pod przewodnictwem Morawieckiego i Merkel.

 

- Tematem rozmów będą stosunki bilateralne, kwestie dotyczące polityki europejskiej, energetycznej oraz bezpieczeństwa - zapowiedział rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

 

Jak dodała, konsultacje międzyrządowe jako ważny instrument współpracy bilateralnej odbywają się z reguły co roku naprzemiennie w Polsce i Niemczech. Ostatnie odbyły się w czerwcu 2016 roku w Berlinie.

 

Ostatnim punktem wizyty złożenie wieńców pod Grobem Nieznanego Żołnierza

 

Z programu piątkowej wizyty wynika, że ok. godz. 15 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbędzie się konferencja prasowa z udziałem premiera Morawieckiego oraz kanclerz Merkel, a ostatnim punktem wizyty ma być złożenie wieńców przez szefów obu rządów pod Grobem Nieznanego Żołnierza.

 

Piątkowe spotkanie Morawieckiego z Merkel będzie już piątym ich spotkaniem w tym roku. Ostatnie miało miejsce w połowie października w Brukseli na marginesie unijnego szczytu.

 

Rozmowa - jak informowała wówczas rzecznik rządu Joanna Kopcińska - dotyczyła m.in. przyszłości polityki migracyjnej, stanu negocjacji o Brexicie i polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych.

 

Szef polskiego rządu i kanclerz Niemiec spotkali się wcześniej w drugiej połowie czerwca bieżącego roku w Berlinie przy okazji IX Petersburskiego Dialogu Klimatycznego. Rozmowa dotyczyła - jak mówił wtedy Morawiecki - spraw klimatu, migracji i bieżącej unijnej agendy.

 

Szefowie obu rządów spotkali się także w marcu, kiedy to z wizytą w Warszawie przebywała kanclerz Merkel oraz w lutym w Berlinie

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie