USA: gangster James "Whitey" Bulger zamordowany w więzieniu

Świat

Jeden z szefów bostońskiego świata przestępczego James "Whitey" Bulger został we wtorek znaleziony martwy w więzieniu federalnym Bruceton Mills, w Zachodniej Wirginii. Oficjalnie nie podano przyczyny śmierci, ale według dyrekcji więzienia wszystko wskazuje na zabójstwo.

Bulger, który w chwili śmierci miał 89 lat,był szefem bostońskiej mafii irlandzkiej znanej jako Winter Hill Gang. Przez 16 lat ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Był jednym z najbardziej poszukiwanych przestępców w Ameryce.

 

Federalne Biuro Śledcze (FBI) wszczęło śledztwo w w celu ustalenia okoliczności i przyczyny śmierci gangstera, który poruszał się na wózku inwalidzkim.

 

Skazany na karę podwójnego dożywocia

 

Według jednego z pracowników więzienia ciało Bulgera znaleziono zawinięte w prześcieradło. Dodał, że gangster został pobity wyjątkowo okrutnie, tak, że krew wypływała nawet uszami.

 

W sierpniu 2013 r. Bulger został uznany winnym 11 zabójstw i skazany na karę podwójnego dożywocia.

 

Przez ponad 20 lat Bulger i kierowany przez niego Winter Hill Gang dominowali nad światem przestępczym południowego Bostonu, w dzielnicach zamieszkanych głównie przez ludność pochodzenia irlandzkiego. "Specjalizowali" się w wymuszaniu zwrotów pożyczek udzielanych na drakońskich warunkach, grach hazardowych, narkotykach i zabójstwach na zlecenie.

 

Znany z gwałtownego charakteru i brutalności

 

Gang działał - jak twierdzili świadkowie - za cichą aprobatą FBI, które udawało, że nie dostrzega popełnianych przestępstw w zamian za informacje Bulgera o innych gangsterach. Bulger zaprzeczał jednak, że był informatorem FBI.

 

Gangster znany był z gwałtownego charakteru i brutalności. Miał m. in. udusić dwie kobiety i torturować przez wiele godzin.  

 

 

 

Były adwokat Bulgera J. W. Carney jr. obarczył odpowiedzialnością za jego śmierć Federalny Zarząd Więzień. Stwierdził on, że w rezultacie decyzji podjętych przez ten organ "kara dożywotniego więzienia Bulgera została zamieniona na karę śmierci". Carney nie chciał bliżej wyjaśnić co ma na myśli. Zarząd Więzień uchylił się od komentarza.

 

Bulger stał się prawzorem dla postaci filmowych. M. in. postać granego przez Jacka Nicholsona gangstera Franka Costello w filmie z 2006 r. "Infiltracja", w reżyserii Martina Scorsese, została luźno oparta na osobie Bulgera. Postać wzorowaną na nim grał także Johnny Depp w filmie z 2015 r. "Black Mass".

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie