"Bukaciak" skazany na 25 lat więzienia za dwa zabójstwa. Gangster słynął z bezwzględności

Polska
"Bukaciak" skazany na 25 lat więzienia za dwa zabójstwa. Gangster słynął z bezwzględności
Polsat News

Na 25 lat więzienia, 54 tys. zł grzywny i 10 lat pozbawienia praw publicznych został skazany Rafał B. ps. Bukaciak, oskarżony m.in. o popełnienie dwóch zabójstw i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Obrońca nie wykluczył złożenia apelacji. Nieprawomocny wyrok wydał w piątek Sąd Okręgowy w Warszawie.

 

W styczniu 2017 r. mazowiecki wydział Prokuratury Krajowej ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji oskarżył "Bukaciaka" w sumie o 22 przestępstwa. Zarzucono mu m.in. zabójstwo Grzegorza Z. ps. Pająk oraz Grzegorza P. ps. Pekin. - członków grup przestępczych.

 

"Został także oskarżony o udzielenie pomocy w dokonaniu zabójstw dwóch kolejnych osób - mężczyzny o pseudonimie Max (Tomasza M., członka gangu Mutantów - PAP) oraz mężczyzny o pseudonimie Postek (Jacka P., także należącego do grupy Mutantów - PAP), a także o podżeganie do zabójstwa dwóch innych osób i usiłowanie dokonania zabójstwa kolejnej osoby" - informowała wtedy Prokuratura Krajowa.

 

Porwania, wymuszenia, przemyt narkotyków

 

Gangster został również oskarżony o udział w porwaniach dla okupu, wymuszeniach rozbójniczych i w przemycie narkotyków. Według sądu Rafał B. był założycielem zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym i popełnił wiele ciężkich przestępstw. W treści wyroku podkreślono, że oskarżony przyznał się do wszystkich zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia ws. wszystkich przestępstw, które pozwoliły na ustalenie osób uczestniczących ich w popełnianiu oraz miejsc zakopania ciał i przetrzymywania zakładników.

 

Obrońca "Bukaciaka" adwokat Piotr Dałkowski zapowiedział złożenie apelacji od wyroku po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem sądu. "W związku z tym, że wyrok nie jest zgodny ani z wnioskami prokuratury, ani z wnioskami obrony, będziemy najprawdopodobniej składać apelacje" - powiedział mecenas. Prokurator nie wypowiadał się dla mediów.

 

Sąd przedłużył areszt wobec "Bukaciaka" do czasu uprawomocnienia się wyroku i zasądził od oskarżonego 49 tys. zł tytułem zwrotu kosztów procesowych.

 

Porachunki między grupami

 

Do zabójstw popełnianych przez "Bukaciaka" miało dojść w 2002 roku w ramach porachunków między konkurencyjnymi grupami przestępczymi. Mężczyźni, w zabójstwie których pomagał Rafał B., przez lata poszukiwani byli jako zaginieni. "Dopiero w następstwie czynności procesowych dokonanych w toku śledztwa udało się ustalić miejsce ukrycia ich zwłok. Podejrzany Rafał B. przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył obszerne wyjaśnienia. Przyczynił się także do ujawnienia zwłok dwóch mężczyzn, o zabójstwo których został oskarżony członek gangu mokotowskiego" - przekazała Prokuratura Krajowa w styczniu 2017 r.

 

"Bukaciak" słynął z bezwzględności; jego gang działał m.in. w latach 2000-2004 i 2010-2013 i specjalizował się w przemycie i handlu narkotykami oraz bronią. Strefami wpływów grupy Rafała B. objęte były - jak mówią policjanci - podwarszawskie miejscowości: Piaseczno, Konstancin i Góra Kalwaria. Nielojalnych członków zastraszano - bito, i torturowano, a nawet zabijano.

 

PAP

 

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie