Neonaziści z kilku krajów spotkają się 10 listopada w Warszawie - ostrzega Koalicja Antyfaszystowska

Polska
Neonaziści z kilku krajów spotkają się 10 listopada w Warszawie - ostrzega Koalicja Antyfaszystowska
Polsat News

Na dzień przed Marszem Niepodległości do Warszawy przyjadą neofaszyści z kilku krajów Europy oraz z USA - alarmuje Koalicja Antyfaszystowska. Mają spotkać się na konferencjach i zamkniętym koncercie. - Gdy wystąpią zdarzenia naruszające prawo, podejmiemy działania zgodne z przepisami - mówi nam policja, którą zapytaliśmy, czy potwierdza informacje o zlocie neofaszystów.

Według Koalicji Antyfaszystowskiej, 10 listopada w Warszawie odbędą się trzy imprezy z udziałem neonazistów z kilku krajów Europy oraz z USA.

 

Jedną  z nich ma być konferencja "Europa Przyszłości", organizowana przez Kongres Narodowo-Społeczny. To ta organizacja, utworzona przez środowiska nacjonalistyczne,  w ubiegłym roku zaprosiła do Polski Richarda Spencera, głoszącego "podglądy bazujące na ideach rasistowskich, antysemickich i ksenofobicznych". Do jego wizyty nie doszło, bo sprzeciwiło się temu polskie MSZ. 

 

 

Kolejnym wydarzeniem ma być konferencja "Naród Pracy", na którą zaprasza Praca Polska. Organizacja ta nazwą nawiązuje do przedwojennego związku zawodowego pozostającego pod wpływem Narodowej Demokracji, w którym aktywni byli działacze Obozu Narodowo-Radykalnego (ONR).

 

Jak napisali na Facebooku organizatorzy, podczas konferencji "dokonają oceny bieżącej kondycji i perspektyw rozwoju idei narodowej i socjalnej w Polsce. Wskażą mocne i słabe strony ruchu pracowniczego i narodowego, a także pokażą drogę ku rozwojowi i odbudowy wielkości tych, zespolonych ze sobą, idei w Narodzie", a "zagraniczni goście przedstawią rozwój i współczesne koncepcje ruchów narodowo-społecznych w swoich krajach i w Europie. 

  

"Impreza zamknięta"

 

Wieczorem 10 listopada odbędzie się zamknięta impreza "Ku niepodległej", organizowana przez stowarzyszenie Niklot, głoszące ideee nacjonalistycznei i dążące do zjednoczenia polskich grup narodowo-neopogańskich.

 

- Na imprezie zagra śmietanka brunatnych wykonawców, którzy zaśpiewają o "lewackich psach", "bronieniu czystości swojej krwi", "białej armii" czy "brudnych rasach". To cytaty z piosenek, które wykonują zaproszeni wykonawcy. Zaskakujące jest głównie to, że te żywcem wyjęte z nazistowskiej propagandy zdania wypowiadane są po polsku, a nie w niemieckim oryginale - przekonuje Grzegorz Prujszczyk z Koalicji Antyfaszystowskiej.

 

Z plakatu koncertu wynika, że gwiazdą wieczoru ma być Romantikus Eroszak. W ubiegłym roku zespół ten wydał album "Europe Belongs To Me" (Europa Należy Do Mnie). Tytuł nawiązuje do słynnej piosenki "Tomorrow belongs to me" (Jutro należy do mnie) z filmu "Kabaret", a  okładkę zdobi orzeł z godła III Rzeszy.

 

Policja: będziemy działać zgodnie z przepisami

 

Komendę Stołeczną Policji zapytaliśmy, czy potwierdza informacje, że przed Marszem Niepodległości do Warszawy mają przyjechać członkowie środowisk neofaszystowskich i jakie działania prewencyjne w związku z tym planuje.

 

- W przypadku wystąpienia zdarzeń naruszających obowiązujące prawo, będziemy podejmować działania zgodne z przepisami w tym zakresie - odpisał nam asp. sztab. Mariusz Mrozek z Wydziału Komunikacji Społecznej KSP.

 

maw/ml/dro/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie