Wielichowska (PO): neofaszyści, antysemici (...) bawią się na waszych konwencjach politycznych

Polska

- Neofaszyści, antysemici nie siedzą tylko w lesie i nie dmuchają świeczek na urodzinowym torcie Hitlera, bawią się z wami na waszych konwencjach politycznych - powiedziała w Sejmie posłanka PO Monika Wielichowska, zwracając się do rządzących. - Niech pani nie krzyczy, bo nie jest pani na targu, tylko w Sejmie - zwrócił się do niej wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

W Sejmie rozpoczął się w piątek punkt poświęcony informacji bieżącej dot. "działań mających na celu powstrzymanie szerzącej się w Polsce fali nienawiści i postaw propagujących faszyzm i nazizm". O jej przedstawienie przez przedstawicieli MSWiA oraz resortu sprawiedliwości wnioskował klub PO.

 

- Neofaszyści, antysemici nie siedzą tylko w lesie i nie dmuchają świeczek na urodzinowym torcie Hitlera. Bawią się z wami na waszych konwencjach politycznych. Maszerując przez centra miast, czasem spalą kukłę Żyda, czasem rzucą kamieniem w okno rodziny Tuska (…), zawsze sieją nienawiść - mówiła posłanka podniesionym głosem. 

 

- Niech pani nie krzyczy, bo nie jest pani na targu, tylko w Sejmie - powiedział wicemarszałek Ryszard Terlecki. Zaprotestowali posłowie PO.

 

Posłanka mówiła, że prokuratorzy bagatelizują przestępstwa m.in. ws. szerzenia nienawiści. - Ziobro jako zwierzchnik prokuratury musi wziąć polityczną odpowiedzialność za zaniechania, przeprosić Polaków i podać się do dymisji - powiedziała Wielichowska.

 

Stwierdziła, że "nienawiść, która nie jest tłamszona jest zaczynem totalitarnych ustrojów i źródeł faszyzmu i rasizmu".

 

"Ciche przyzwolenie"

 

- Od dwóch lat pokazujemy waszą bierność, tolerancję i bezczynność. Wasze ciche przyzwolenie, które jest waszą współodpowiedzialnością - mówiła pod adresem rządzących. - Przez dwa lata rozbijamy się na murze waszej ignorancji i tradycyjnej retoryki: "to nie my, to oni, to nie u nas, to u nich" - dodała.

 

Jak powiedziała posłanka PO, PiS oraz Solidarna Polska gościły na swoich konwencjach m.in. znanego antysemitę. Według niej nikt podczas Marszu Niepodległości nie zareagował na "ksenofobiczne, pełne nienawiści transparenty".

 

Zieliński: szanowna opozycjo, wasze działania są celowe

 

- Powtórzę jeszcze raz: rząd Prawa i Sprawiedliwości nigdy nie pozwoli na to, aby w Polsce tolerowane były zachowania propagujące jakikolwiek ustrój totalitarny - powiedział wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

 

Zaapelował do opozycji, by nie budowała kapitału politycznego "na długotrwałym, negatywnym szumie i zamęcie wokół Polski i Polaków".

 

- Wasze działania są celowe i motywowane tylko i wyłącznie chęcią przekonania na siłę, szczególnie europejskiej opinii publicznej, bo w Polsce nikt w to nie wierzy, że Polska pogrąża się w odmętach neonazizmu i neofaszyzmu - mówił do posłów opozycji wiceszef MSWiA.

 

Podkreślił, że po emisji reportażu w TVN24 służby - prokuratura i policja, nie pozostały bierne i "zostały podjęte zdecydowane oraz skuteczne działania wobec osób i organizacji".

 

- Naszego państwa nie stać na wieczną awanturę, proszę raz jeszcze zjednoczmy nasze siły i jednym głosem powiedzmy - zero tolerancji dla jakichkolwiek przejawów gloryfikacji ustrojów totalitarnych. Zero tolerancji dla nazizmu i faszyzmu, ale i dla komunizmu - podkreślił Zieliński.

 

Klub PO zwrócił się o przedstawienie w Sejmie informacji po tym, gdy w sobotę wyemitowano w programie "Superwizjer" TVN24 materiał poświęcony efektom dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności niektórych polskich środowisk narodowych, m.in. stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność". 

 

PAP, polsatnews.pl, fot. PAP/Jakub Kamiński

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie