Niemcy: Friedrich Merz ogłosił, że będzie kandydował na szefa CDU

Świat
Niemcy: Friedrich Merz ogłosił, że będzie kandydował na szefa CDU
PAP/EPA/ARMANDO BABANI

Były przewodniczący chadeckiej frakcji CDU/CSU w Bundestagu Friedrich Merz ogłosił, że na zjeździe CDU zamierza kandydować na stanowisko jej przewodniczącego. Z ponownego ubiegania się o tę funkcję zrezygnowała obecna szefowa partii Angela Merkel.

- Po głębokim namyśle i licznych rozmowach zdecydowałem, że na krajowym zjeździe (CDU) w Hamburgu kandydować na stanowisko przewodniczącego partii - oświadczył Merz na konferencji prasowej.

 

Ocenił, że ugrupowanie potrzebuje "nowego otwarcia i odnowy pod doświadczonym oraz pod młodszym przywództwem".

 

Zadeklarował, że jest "gotowy przyjąć odpowiedzialność za to (zadanie) i jednocześnie zrobić wszystko, by wzmocnić wewnętrzną jedność i trwałość CDU".

 

W kontekście ogłoszonej w poniedziałek decyzji Merkel o rezygnacji z ubiegania się o szefostwo w partii Merz podkreślił, że kanclerz "zasługuje na szacunek i uznanie za swoje dokonania z 18 lat na czele partii", a "CDU ma teraz szansę się zreformować i wybrać nowe kierownictwo".

 

Rezygnacja Merkel 

 

Merkel w poniedziałek, dzień po wyborach parlamentarnych w Hesji, ogłosiła, że nie będzie ubiegać się o reelekcję na stanowisko przewodniczącej CDU na najbliższym zjeździe partii w grudniu oraz że jej obecna kadencja na czele rządu jest już ostatnią.

 

Zapowiedziała również, że po upływie obecnej kadencji parlamentu w 2021 r. nie będzie zabiegać o żadne stanowisko polityczne, a w razie przedterminowych wyborów nie będzie już walczyć o urząd kanclerski.

 

Oznacza to, że Merkel, która w przeszłości uważała za konieczne łączenie w jednym ręku urzędu kanclerskiego i funkcji przewodniczącego partii, po grudniowym zjeździe CDU przestanie stać na czele tego ugrupowania, jednocześnie zachowując stanowisko szefowej rządu.

 

Kandydaci na przewodniczącego CDU 

 

Dotychczas chęć kandydowania na przewodniczącego CDU zadeklarowała sekretarz generalna CDU Annegret Kramp-Karrenbauer oraz minister zdrowia Jens Spahn. O możliwej decyzji Merza donosiły wcześniej agencja dpa i tabloid "Bild".

 

Według dziennika gospodarczego "Handelsblatt" nie jest jasne, czy akces zgłosi także premier landu Nadrenia Północna-Westfalia Armin Laschet.

 

Minister gospodarki Niemiec Peter Altmaier, uważany za zaufanego współpracownika Merkel, we wtorek nie odniósł się do spekulacji, że on sam mógłby włączyć się w wyścig o fotel szefa CDU.

 

W niedawnych wyborach do landtagów Bawarii i Hesji chadecja i socjaldemokraci ponieśli duże straty. W Hesji sukces odnieśli Zieloni oraz prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD), która z wynikiem 12 proc. głosów po raz pierwszy weszła do heskiego landtagu i tym samym będzie reprezentowana we wszystkich 16 regionalnych parlamentach.

 

Merkel jest przewodniczącą CDU od 2000 roku, a na czele rządu Niemiec stoi od 2005 roku.

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie