Angela Merkel potwierdza, że rezygnuje z kierowania CDU

Świat

Kanclerz Niemiec Angela Merkel potwierdziła w poniedziałek nieoficjalne doniesienia, że nie będzie ubiegać się o reelekcję na stanowisko przewodniczącej partii oraz że jej obecna kadencja na czele rządu jest już ostatnia.

Potwierdziła również, że po upływie obecnej kadencji parlamentu w 2021 r. nie będzie zabiegać o żadne stanowisko polityczne. Zapowiedziała, że gdyby doszło do przedterminowych wyborów, nie będzie się już ubiegać o urząd kanclerski.

 

Merkel oświadczyła, że niedawne wybory do landtagów Bawarii i Hesji powinny służyć jako punkt zwrotny dla koalicji rządzącej. W wyborach tych chadecja i socjaldemokraci ponieśli duże straty.

 

Kanclerz powiedziała, że bierze odpowiedzialność za to, co się stało od czasu ubiegłorocznych wyborów do Bundestagu.

Merkel dodała, że po tych wyborach i sporach w rządzie "nie można po prostu przejść do porządku dziennego".

 

Dotychczas opowiadała się za łączeniem obu tych funkcji

 

Dpa zwraca uwagę, że dotychczas Merkel opowiadała się za łączeniem obu tych funkcji.

 

Zamiar zrezygnowania z kierowania partią i pozostania na czele rządu do końca kadencji parlamentu kanclerz Niemiec przedstawiła na poniedziałkowym posiedzeniu prezydium CDU, po znacznej utracie głosów przez partię w wyborach do landtagu Hesji.

 

W następnych wyborach do Bundestagu Merkel nie zamierza już ubiegać się o mandat deputowanej - dodaje agencja.

 

Według dpa, powołującej się na własne źródła, Merkel powiedziała też, iż nie chce ubiegać się o żądne urzędy w Unii Europejskiej. 

 

Nowy szef partii

 

Merkel kieruje CDU od 2000 roku, a na czele rządu stoi od 2005 roku.

 

Na szefa partii chce kandydować były przewodniczący frakcji CDU/CSU Friedrich Merz. Dpa informuje o tym, powołując się na "otoczenie Merza". Agencja odnotowuje, że Merz, swego czasu rywal Merkel, w ostatnich latach wycofał się z aktywnego życia politycznego.

 

Reuters zwraca wagę, że za kandydatkę do zastąpienia Merkel jako przewodniczącej CDU uważana jest też sekretarz generalna tej partii Annegret Kramp-Karrenbauer.

 

Reuters: słabość Merkel w kontekście Brexitu

 

Zjazd CDU jest zaplanowany na początek grudnia w Hamburgu. Do niedawna Merkel zapowiadała, że zgłosi na nim swoją kandydaturę.

W niedzielnych wyborach w Hesji CDU straciła - według wstępnych rezultatów - 1,3 punktu procentowego, osiągając 27 proc. SPD zdobyła 19,8 proc., tracąc 10,9 proc. Zieloni zrównali się z SPD.

 

"Analizy po wyborach w Hesji pokazują, że Merkel jest o wiele mniej niż kiedyś pomocna dla swojej partii. Efekt Merkel, z którego CDU tak długo korzystała, wyczerpał się" - uważa "Spiegel" i wyraża opinię, że "przede wszystkim w kwestii polityki wobec uchodźców Merkel jest dla części obywateli przeszkodą". 

 

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisał w komentarzu do wyborów w Hesji, że "jest jasne", iż polityczna atrakcyjność Merkel maleje. W CDU nasilają się też obawy, że partia ta "nie zdoła odłączyć się od jeszcze bardziej dramatycznego upadku SPD". Gazeta wyraża opinię, że kurczowe trzymanie się przez Merkel stanowiska szefowej CDU jeszcze bardziej osłabiałoby tę partię "i mogłoby doprowadzić do rebelii".

 

Reuters pisze, że "słabość Merkel w Niemczech może ograniczyć jej możliwości przewodzenia w Unii Europejskiej w czasie, kiedy wspólnota ma do czynienia z Brexitem, kryzysem budżetowym we Włoszech i perspektywą zyskania większej popularności przez populistyczne partie w wyborach do Parlamentu Europejskiego w maju przyszłego roku".

 

Na szefa CDU chce kandydować minister zdrowia


Niemiecki minister zdrowia 38-letni Jens Spahn ogłosił, że też chce kandydować na szefa CDU, by zastąpić kanclerz Angelę Merkel na czele ugrupowania. Zjazd partii odbędzie się na początku grudnia w Hamburgu.

 

W przeszłości polityk ten dał się poznać jako krytyk działań Merkel w kryzysie uchodźczym w 2015 roku i przedstawiciel konserwatywnego skrzydła chadeków - pisze o nim dpa. Od marca 2018 roku Spahn jest ministrem zdrowia w jej rządzie.

 

Po zapowiedzi w poniedziałek przez Merkel rezygnacji z ponownego ubiegania się o stanowisko szefowej CDU obok Spahna chęć zastąpienia jej wyraził były przewodniczący frakcji CDU/CSU Friedrich Merz oraz sekretarz generalna CDU Annegret Kramp-Karrenbauer.

mta/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie