Stolica Apostolska nie sprzeciwi się przeniesieniu zwłok gen. Franco

Świat
Stolica Apostolska nie sprzeciwi się przeniesieniu zwłok gen. Franco
Wikimedia Commons/Iantomferry/CC BY SA 3.0

Stolica Apostolska nie sprzeciwi się ekshumacji i przeniesieniu zwłok generała Francisco Franco z bazyliki w Dolinie Poległych, mauzoleum wojny domowej w Hiszpanii. Jak ujawniła rzecznik prasowa rządu, Isabel Celaa, wicepremier Carmen Calvo otrzymała od watykańskiego sekretarza stanu kardynała Pietro Parolina zapewnienie, że Stolica Apostolska nie będzie się temu sprzeciwiać.

Według rządowego komunikatu wicepremier Calvo zapewniła kard. Parolina, że ekshumacja Franco odbędzie się w “ramach dialogu”. Socjalistyczny gabinet chciałby najpóźniej do 24 grudnia przenieść zwłoki dyktatora poza bazylikę w Dolinie Poległych (Valle de los Caidos), gdzie znajduje się mauzoleum ofiar wojny domowej.

 

W trakcie poniedziałkowego spotkania Calvo i Parolin przyznali, że ani hiszpański rząd, ani Stolica Apostolska nie mają kompetencji, aby zabronić potomkom generała jego pochówku w madryckiej katedrze Almudena, gdzie rodzina Franco ma własny grobowiec.

 

13 września Kongres Deputowanych Hiszpanii wyraził zgodę na ekshumację i przeniesienie zwłok Francisco Franco poza Dolinę Poległych. Głosowanie odbyło się na podstawie sierpniowego dekretu gabinetu Sancheza. Rządzący od czerwca krajem socjaliści uznali przeniesienie zwłok generała za jeden ze swoich priorytetów.

 

Według premiera pozostawanie na terenie mauzoleum w Dolinie Poległych ciała dyktatora, który zapoczątkował wojnę domową z lat 1936-1939, uwłacza pamięci ofiar tego konfliktu. Sanchez zapewnił jednak, że będzie dążył do usunięcia zwłok generała w sposób "polubowny".

 

Pomimo początkowych protestów rodzina Franco zgodziła się pod koniec września na przeniesienie zwłok zmarłego w 1975 r. generała do katedry Almudena. Zażądała jednak spełnienia kilku warunków, w tym specjalnego protokołu podczas ponownego pogrzebu. Uwzględnia on m.in. odegranie hymnu państwowego oraz salwy armatnie.

 

Zarządzający archidiecezją Madrytu kardynał Carlos Osoro twierdzi, że nie może przeciwstawić się pochowaniu zwłok Franco w katedrze Almudena, gdyż "Kościół przyjmuje wszystkich ludzi". Wcześniej zastrzegał, że ewentualne przeniesienie zwłok generała poza Dolinę Poległych będzie możliwe tylko za zgodą jego rodziny.

 

W Dolinie Poległych zostało pochowanych 33,8 tys. ofiar wojny domowej w Hiszpanii, zarówno zwolenników, jak i przeciwników generała Franco. W kwietniu br. przeniesiono stamtąd ciała czterech osób. Wydarzenie to było efektem bezprecedensowej zgody sądu na prośbę rodzin wnioskujących o zmianę miejsca pochówku.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie