Europejska Agencja Środowiska: powietrze w polskich miastach najbardziej zanieczyszczone w UE

Polska
Europejska Agencja Środowiska: powietrze w polskich miastach najbardziej zanieczyszczone w UE
Polsat News

Aż 19 z 20 miast w Europie najbardziej skażonych rakotwórczym benzo(a)pirenem, czyli jednym z najbardziej toksycznych składników smogu, jest w Polsce - wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska. W dwudziestce znalazła się jeszcze czeska Ostrawa. Przodujemy także pod względem innych smogowych zanieczyszczeń.

W poniedziałek Europejska Agencja Środowiska (EEA) opublikowała doroczny raport "Jakość powietrza w Europie". Oprócz wszystkich krajów Unii Europejskiej badaniem objęto też 13 innych państw.

 

Benzo(a)piren to pozostałość po spalaniu drewna, węgla i śmieci. Znajduję się również w dymie papierosowym. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem wpisała go na listę najgroźniejszych substancji rakotwórczych. 

  

Także w przypadku PM10 (obecny głównie w spalinach) w Polsce leży aż 27 najbardziej zanieczyszczonych tym pyłem miast Unii Europejskiej. Jesteśmy też rekordzistami jeśli chodzi o mniejszy pył - PM2,5 (główny składnik smogu - wytwarzany przy spalaniu węgla). Aż sześć z dziesięciu miast UE z najwyższym stężeniem PM2,5 znajduje się w naszym kraju. 

 

Światowa Organizacja Zdrowia ustaliła maksymalne średnioroczne stężenie BAP na 1 nanogram na metr sześcienny.  Każde wyższe stężenie jest dla człowieka zabójcze. W Nowej Rudzie (pierwsze miejsce na liście 19 najbardziej skażonych miast w Polsce ) ten poziom został przekroczony aż 18 razy. 

 

Według Europejskiej Agencji Zdrowia w Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza co roku umiera przedwcześnie 44,5 tys. osób. W całej Europie zgonów jest ponad 420 tys.

 

WIDEO: przestarzałe piece, słaby węgiel i transport miejski - główne przyczyny powstawania smogu.

 

 

 

 

maw/dro/ eea.europa.eu
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie