Włosi walczą ze smogiem. Ograniczenia ruchu dotyczyć będą łącznie 13 mln samochodów

Świat
Włosi walczą ze smogiem. Ograniczenia ruchu dotyczyć będą łącznie 13 mln samochodów
Flickr/Graeme Churchard

13 milionów starszych samochodów we Włoszech jest lub ma być wkrótce objętych ograniczeniami w ruchu. To rezultat przepisów wprowadzanych w regionach i miastach w ramach polityki ochrony środowiska i walki ze smogiem. W przyszłym roku kolej na Rzym.

Zakazy ruchu dotyczą i dotyczyć będą aut z silnikami, które nie spełniają norm Euro 4. Przede wszystkim chodzi o pojazdy z silnikami Diesla. W wyniku wprowadzanych sukcesywnie rozporządzeń, blokadami w różnych porach i dniach objęta będzie jedna trzecia wszystkich pojazdów we Włoszech- zauważyła prasa. Kara za złamanie zakazu ruchu to najczęściej 80 euro.

 

W analizach zwraca się uwagę na zaniepokojenie właścicieli starszych samochodów oraz sięgający 15 procent spadek sprzedaży pojazdów z silnikami wysokoprężnymi.

 

Surowe przepisy wprowadzono w ponad 200 miastach i miejscowościach w położonej na północy Włoch Lombardii, która zmaga się ze szczególnie dotkliwym i stale rosnącym smogiem. W poniedziałek wszedł tam w życie zakaz ruchu samochodów z silnikami Diesla o normie Euro 3 i niższej przez 12 godzin dziennie, od poniedziałku do piątku.

 

Władze Rzymu przygotowują rozporządzenie

 

Przepisy dotyczą kilkuset tysięcy aut. Wyjątek uczyniono dla tych samochodów, którymi podróżują co najmniej trzy osoby. W Mediolanie zakaz diesli z normą do Euro 3 włącznie, przewidujący kary finansowe wchodzi w życie 21 stycznia przyszłego roku.

 

Do podobnych ograniczeń przygotowują się władze Turynu.

 

W Emilii- Romanii zakaz ruchu najbardziej zatruwających środowisko aut obowiązuje od rana do wieczora w dni powszednie w 30 gminach.

 

We wtorek także władze Rzymu ogłosiły, że przygotowują rozporządzenie, którego należy oczekiwać wkrótce. Jak wyjaśnił departament do spraw ruchu ulicznego w zarządzie miasta, zakaz diesli napędzanych paliwem Euro 3 na dużym obszarze stolicy wejdzie w życie w przyszłym roku, ale nie wiadomo jeszcze, w jakim miesiącu.

 

Wszystko zależy od tego, kiedy rozpocznie się realizacja projektów wsparcia komunikacji miejskiej. W Wiecznym Mieście ograniczenia dotyczyć będą właścicieli około 300 tysięcy aut wyprodukowanych przed 2006 rokiem - poinformował dziennik "Il Messaggero".

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie