Erdogan otworzył nowe lotnisko gigant w Stambule. "Port lotniczy ma być największy na świecie"

Świat
Erdogan otworzył nowe lotnisko gigant w Stambule. "Port lotniczy ma być największy na świecie"
PAP/EPA/TURKISH PRESIDENTIAL PRESS OFFICE HANDOUT

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan otworzył nowe gigantyczne lotnisko w Stambule. W tym tygodniu zaplanowano jedynie pojedyncze loty; docelowo jednak - według tureckich władz - port lotniczy nad Bosforem ma być największy na świecie.

Erdogan ogłosił symboliczne otwarcie portu w szczególny dla Turków dzień - 95 rocznicę proklamowania Republiki Turcji.

"Widzimy lotnisko w Stambule jako inwestycję nie tylko dla państwa, ale również dla naszego regionu oraz świata" - oświadczył Erdogan. Dodał, że dzięki lotnisku Turcja będzie "odgrywać kluczową rolę w integracji globalnych gospodarek".

 

Nowy stambulski port ma obsługiwać 90 mln pasażerów rocznie

 

Na nowy port pod koniec roku ma przenieść się główny turecki przewoźnik Turkish Airlines, który korzysta obecnie z portu lotniczego Stambuł-Ataturk. To dotychczasowe największe lotnisko w nadbosforskiej aglomeracji ma dalej być otwarte dla niekomercyjnych lotów. Na części jego gruntów powstanie park.

 

 

W pierwszej fazie rozwoju nowy stambulski port ma obsługiwać 90 mln pasażerów rocznie. W ciągu dziesięciu lat z sześciu pasów startowych korzystać ma rocznie 200 mln podróżujących. To blisko dwukrotnie więcej niż na najbardziej ruchliwym lotnisku świata w Altancie w USA.

 

"To nie jest tylko lotnisko. To pomnik zwycięstwa"

 

Nowe lotnisko kosztowało 11,6 mld USD. Według zapowiedzi tureckich władz inwestycja się zwróci. W nowym terminalu wiszą plakaty z podobizną Erdogana i napisem: "To nie jest tylko lotnisko. To pomnik zwycięstwa".

 

Organizacje broniące praw człowieka informują jednak, że podczas konstrukcji portu lotniczego dochodziło do wielu nieprawidłowości, w tym nieprzestrzegania praw pracowniczych. Według Emmy Sinclair-Webb z Human Rights Watch w ciągu ostatnich trzech lat na budowie portu zginęło 38 osób.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie